zwrotnice-glosnikowe

Zwrotnice głośnikowe cz. 2 – teoria

http://actiononaccess.org/?c=can-I-take-metronidazole-and-probiotics-together W większości przypadków stosuje się trzy rodzaje zwrotnic: pierwszego, drugiego i trzeciego rzędu.

get link  

http://actiononaccess.org/?c=price-of-doxycycline-monohydrate enter site Zwrotnice głośnikowe 1.  http://www.faeganspub.com/?f=cipro-cheap-online rzędu

watch Należą one do najprostszych, gdyż zawiera po jednym elemencie konstrukcyjnym. W przypadku filtru dolnoprzepustowego jest to cewka podłączona szeregowo w układ głośnika, zaś w filtrze górnoprzepustowym – kondensator szeregowy. Nachylenie obu charakterystyk w pasmie zaporowym wynosi 6dB/oktawę, a częstotliwość graniczna – w miejscu, gdzie efektywność spada o 3 dB.

http://www.faeganspub.com/?f=augmentin-cost-UK
Ten typ zwrotnicy ma niewątpliwie zalety, którymi są bardzo niskie koszty oraz brak problemów z zachowaniem faz (nie potrzeba odwrócenia biegunowości jednego z głośników, najczęściej wysokotonowego). Wadą natomiast jest to, że tak małe tłumienie niepożądanych częstotliwości ma ujemny wpływ na trwałość wysokotonowego głośnika kopułkowego (zbyt duże amplitudy sygnału poniżej częstotliwości podziału powoduje przeciążenie mechaniczne kopułki). Dlatego częstotliwość podziału zwrotnicy 1-rzędu musi znajdować się co najmniej 2 oktawy powyżej częstotliwości rezonansu takiego głośnika.
Zwrotnica ta idealnie nadaje się do sprzęgania zespołu dwóch głośników szerokopasmowych.

http://www.faeganspub.com/?f=zithromax-price-Australia Zwrotnice głośnikowe cz. 2 – teoria
tetracycline antibiotics price Zwrotnice głośnikowe 2. rzędu
W tego typu zwrotnicy stosuje się po dwa elementy konstrukcyjne: cewkę oraz  kondensator, w odwrotnych konfiguracjach.
Jest to najczęściej stosowany rodzaj z nachyleniem 12 dB na oktawę z tzw. charakterystyką Butterwortha. Jego zaletą jest skuteczniejsze oddzielenie poszczególnych zakresów częstotliwości niż w układzie 1-rzędu. Zatem każdy przetwornik może być lepiej wykorzystany, z mniejszym zagrożeniem przeciążenia głośnika wysokotonowego.
W przypadku zastosowania zespołu trójdrożnego, z głośnikiem średniotonowym, dla tego przetwornika konstruuje się filtr pasmowoprzepustowy, złożony z filtrów dolno- i górnoprzepustowego, połączonych kaskadowo.
Trzeba pamiętać, że filtry górno- i dolnoprzepustowe przesuwają fazę. Dlatego należy bardzo uważać na biegunowość głośnika wysokotonowego.

http://actiononaccess.org/?c=amoxil-price-Canada Zwrotnice głośnikowe cz. 2 – teoria

go here  

see Zwrotnice głośnikowe 3. rzędu
W tych zwrotnicach uzyskuje się nachylenie charakterystyk w pasmie zaporowym rzędu 18dB/oktawę, przy użyciu po 3 elementy konstrukcyjne. Ze względu na spore koszty budowy mają one zastosowanie w drogich zestawach oraz tam, gdzie taka charakterystyka jest wymagana.

Zwrotnice głośnikowe cz. 2 – teoria

 

Obliczanie wartości elementów zwrotnic: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/APCXOver/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *