Zwrotnica głośnikowa w praktyce

Zwrotnica głośnikowa to jeden z bardzo ważnych elementów kolumny głośnikowej, który przysparza niemało problemów amatorom, jak i profesjonalnym konstruktorom. A jest to spowodowane m.in. dużą rozbieżnością między dokonaną symulacją w programie komputerowym a rzeczywistością. Dlaczego tak jest?

Znaczna większość głośników nie ma idealnej charakterystyki częstotliwościowej, która w dość szerokim zakresie przebiegałaby w miarę równo. Często już tylko z powodu zastosowania obudowy charakterystyka odtwarzania dźwięków ulega zmianie. I właśnie dzięki  zwrotnicy częstotliwościowej niedociągnięcia te można zmniejszyć lub nawet zniwelować.

Konstruując zwrotnicę trzeba wziąć pod uwagę trudności z równomiernością przebiegu krzywej impedancji. Zwłaszcza przy częstotliwości rezonansu, przy której następuje znaczny wzrost. Tym bardziej, gdy w pobliżu leży częstotliwość podziału.

Rozwiązaniem jest niestosowanie dokładnie takich samych częstotliwości podziału filtru dolno- i górnoprzepustowego, ponieważ często dochodzi do podbicia charakterystyki częstotliwościowej. Najlepiej umieszczać częstotliwości podziału w pewnym oddaleniu od siebie (np. 1100 Hz filtr dolnoprzepustowy, 1400 Hz filtr górnoprzepustowy).

Zwrotnica głośnikowa jest podstawą by zespół głośnikowy brzmiał jak najlepiej. Nawet zastosowanie najlepszych i najdroższych głośników nie da dobrego rezultatu, jeśli zwrotnica nie będzie optymalnie dobrana. Także próby poprawienia niewłaściwie dostrojonej zwrotnicy przez wymianę cewek i kondensatorów na jakościowo lepsze, jest bezcelowe. Tylko ich prawidłowe zestrojenie jest bez wątpienia najważniejszym czynnikiem uzyskania doskonałego brzmienia.

Przy dobieraniu wartości elementów zwrotnicy głośnikowej należy wziąć pod uwagę:
– moduł i fazę ciśnienia akustycznego,
– moduł i fazę krzywej impedancji przetwornika,
– jego charakterystykę fazową,
– przesunięcie fazowe spowodowane różnymi środkami promieniowania głośników w zestawie.

Głośnik to system drgający, których prędkość składników stale się zmienia. Zatem przy promieniowaniu różnych częstotliwości może dochodzić do opóźnień czasowych jednych fal względem drugich.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *