XTZ 99.25 LCR

Ten niewielki zestaw głośnikowy z trzeciej generacji Serii 99 to przykład połączenia dwóch głośników wysokiej jakości dwóch, różnych producentów: wysokotonowy, wstęgowy Fountek oraz średnio-niskotonowy SEAS Excel. I jak to firma XTZ stwierdza: „oba głośniki tworzą razem doskonale wyważony i precyzyjny dźwięk, który pozwoli Ci wykryć każdy szczegół swojej ulubionej muzyki lub filmu”. Głośniki wstęgowe mają opinie najszlachetniejszych wśród tweeterów, gdyż są w stanie wygenerować sygnał z dużą dokładnością i dynamiką. Więcej o tych przetwornikach na stronie: http://loudspeaker.pl/glosniki-wysokotonowe/

Zastosowany w XTZ 99.25 LCR głośnik wysokotonowy od Fountek’a posiada bardzo cienką (18 mikronów) wstążkę współpracująca z silnym układem magnesów neodymowych wciśnięte w obudowę ze stali węglowej. Jak to bywa w przypadku magnesów neodymowych, wymagają one dodatkowego chłodzenia za pomocą aluminiowego radiatora. Z tego samego materiału wykonana jest płyta czołowa przetwornika.

 

 

Głośnik średnio-niskotonowy to jednostka SEAS Excel z membraną magnezową o średnicy 6,5 cali, który słynie z wysokiej rozdzielczości, niskich zniekształceń i bogatej reprodukcji dźwięku. Stożek magnezowy jest bardzo lekki, ale nadal bardzo sztywny i skutecznie redukuje rezonanse.

Obudowa powstała z płyt MDF o grubości 16 mm, co nadaje jej sporej wagi (10 kg), sztywności i odporności na rezonanse własne. Taka konstrukcja zapewnienia maksymalne tłumienie fal stojących przy dodatkowym zastosowaniu odpowiedniego materiału tłumiącego. Zaokrąglone narożniki oraz wielowarstwowa, polerowana powłoka lakieru czarnego lub białego (kolumna, niestety, dostępna jest jedynie w tych dwóch kolorach) sprawiają, że wygląd XTZ 99.25 LCR jest jeszcze bardziej ekskluzywny i zapewnia wspaniałe odbicia światła.

 

 

Na tylnej ścianie znajdują się: wylot tunelu bass-refleks oraz duży panel terminala. Podwójne złącze pozwala na podłączenie w układzie bi-amping lub bi-wiring, a za pomocą zworek słuchacz może dostosować poziom głośnika wysokotonowego do swoich oczekiwań lub gustu w czterech poziomach: + 3dB; 0dB; -2db; -4db. Do każdego zestawu producent dołącza „zatyczkę” do portu bas-refleks, by dać możliwość zmiany częstotliwości dolnej pasma przenoszenia, przekształcając go w obudowę zamkniętą.

 

Dane techniczne:
Typ: 2-drożny, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., wstęgowy firmy Fountek
Głośnik średnio-niskotonowy: 1 szt., membrana magnezowa o średnicy 6,5 cala (180 mm), seria SEAS Excel
Pasmo przenoszenia (+/- 3dB): 45 – 40.000 Hz
Impedancja: 4 – 8 Ohmy
Skuteczność (2,83 V/1 m): 87 dB
Moc wyjściowa (IEC 268-5): 300 W (krótkotrwała), 100 W (długotrwała)
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 370 x 220 x 320 mm
Ciężar: 10 kg
Cena: 990 Euro/para

Strona producenta: http://www.xtz.se/start