Wiolonczela z głośnikami

Tajwański producent Lawrence od lat oferuje zestawy głośnikowe o dość nietypowym kształcie. Jeden z nich Cello (w języku angielskim znaczy wiolonczela) to 3,5-drożna kolumna głośnikowa zawierająca 5 głośników. Jej nazwa nawiązuje do kształtu, jakby nie było, nawet dość zbliżonego do tego instrumentu. Wszak nie ma wytycznych co do wyglądu obudowy zestawów głośnikowych, byle tylko miały jak najmniej równoległych ścian, pomaga zmniejszyć dyfrakcję fal stojących i pozwala głośnikom produkować bardzo czysty i czysty dźwięk. A to zapewne w tym przypadku konstruktorowi tego modelu wyszło aż nadto.

Jako głośniki wysokotonowe zastosowano przetworniki z wstęgą w technologii Air Motion (spójrz również tu: http://loudspeaker.pl/martinlogan-motion-40/ ), o rozmiarze membrany 25 mm x 120 mm. Jeden z nich pracuje również jako średnio-wysokotonowy. Natomiast głośniki
średnio-niskotonowy i niskotonowy są 8-calowe, z aluminiową ramą, o membranie „kanapkowej” (wielowarstowej) z włókna węglowego. Cewka o średnicy 50 mm (2 „), z płaskiego drutu aluminiowego, pokrytego miedzią. Posiadają specjalny układ magnetyczny o wymiarach 120mm × 20mm, z pierścieniem Faradaya i cewką demodulacyjną.

 

Wiolonczela z głośnikami

 

W celu poprawienia głębi brzmienia kolumna ta „grająca wiolonczela” posiada również na tylnej ścianie wstęgowy głośnik wysokotonowy z aluminium.

Jej zwrotnica głośnikowa jest aż 5-drożna. Jej częstotliwość podziału wynosi odpowiednio: 1700Hz, 1.7kHz, 2.6kHz i 9 kHz. Elementy zwrotnicy, zastosowane w Kolumnie Cello, to: wysokiej jakości kondensatory M-Cap Supreme MKP, cewki z drutu miedzianego OFC i rezystory z tlenku metalu. Jako przewody łączące użyto kable OCC izolowane teflonem.
Dwie pary złączy firmy WBT (Bi-wiring) umieszczono w dolnej części tylnej ścianki, a w spodzie obudowy tunel bass-reflex.

Wiolonczela z głośnikami

 

 

Dane techniczne:

Typ: 3,5-drożny, bass-reflex
Głośnik wysokotonowy: przód 2 szt. wstęgowy Air Motion Tweeter, o wymiarach 25 mm x 120 mm; tył 1 szt., wstęga aluminiowa o wymiarach: 60 mm x 8,5 mm
Głośnik niskotonowy: 2 szt. 200 mm (8″), kosz aluminiowy, membrana z włókna węglowego, cewka aluminiowa 50mm (2″)
Pasmo przenoszenia: 32Hz – 40kHz
Efektywność (2,83V/1m): 90dB
Impedancja: 4 ohmy (minimum 3,2 ohmy)
Rekomendowana moc wzmacniacza: 50 – 200 W
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 700 Hz, 1,7 kHz, 2,6 kHz i 9 kHz
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 1245 mm x 280 mm x 470 mm
Ciężar: 40 kg/szt.
Wykończenie: Rosewood, wiśnia

Więcej informacji o tym producencie: http://www.lawrenceaudio.com/eng_index.asp