Tannoy Revolution XT 6F

W skład serii Revolution XT szkockiej firmy Tannoy wchodzą dwie kolumny podłogowe: XT 6F i XT 8F. W obu tych modelach użyto nowatorski głośnik Dual Concentric™ zrealizowanym w technologii Omnimagnet™, spełniający rolę zarówno wysokotonowego, jak i średnio-niskotonowego. W tym rozwiązaniu, podobnie jak w innych głośnikach współosiowych, jeden wydajny układ magnesowy napędza dwie cewki, a co za tym idzie, i dwie membrany: wysokotonową i niskotonową. Kopułka głośnika wysokotonowego połączona jest trwale z falowodem (Torus Ogive Waveguide™). Ten ostatni został idealnie dopasowany do kształtu membrany przetwornika niskotonowego. Z przodu tweetera zamontowano korektor fazy – Ogive.

Poniżej tego podwójnego głośnika umieszczono przetwornik basowy o średnicy 6 cali, czyli 150 mm (identycznie jak wyżej opisany głośnik) z membraną z włóknistej celulozy (stąd ten jasny kolor stożka, nadający zestawowi, wraz z dwoma nóżkami,  charakterystyczny wygląd).

Tannoy Revolution XT 6F

Obudowa o objętości 31 litrów i przekroju trapezowym jest solidna i ręcznie wykonywana. Może ona być pokryta naturalnym fornirem w dwóch wersjach: dark walnut i oak real. W niej znajdują się dwie komory połączone tunele bass-refleks (takie rozwiązanie stosuje się też w jednym z rodzajów obudowy typu bandpass). Zatem z dolnej komory wychodzi kolejna rura bass-refleks, tym razem już na zewnątrz obudowy. Jej wylot został subtelnie schowany w wolnej przestrzeni na dole pod przednią ścianką, między wspomnianymi wcześniej nóżkami.

Tannoy Revolution XT 6F

 

Z tyłu zestawu Revolution XT 6F zamontowano duże, pozłacane gniazda terminala, umożliwiające połączenie bi-wire i pozwalające na podłączenie dowolnie zakończonego przewodu głośnikowego.

 

Dane techniczne:
Typ: bass-refleks
Głośnik niskotonowy: 1 szt., membrana włóknista celuloza 150 mm, cewka o średnicy 44 mm
Głośnik szerokopasmowy: 1 szt.
– Dual Concentric wysokotonowy: 25 mm, kopułka PEI, Torus Ogive WaveGuide, Omnimagnet
– Dual Concentric niskotonowy: membrana włóknista celuloza, o średnicy 150 mm
Pasmo przenoszenia: 38 – 32000 Hz
Moc ciągła: 75 W
Moc szczytowa: 300 W
Skuteczność: 90 dB
Zalecana moc wzmacniacza: 25 – 150 W
Impedancja: 8 Ω
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 250 Hz/1800 Hz
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 1004 x 272 x 317 mm

Więcej informacji: http://tannoy.com/residential/#!products_1547