TAD-CE1

Firma TAD (jej pełna nazwa to Technical Audio Devices Laboratories, Inc. – TADL) wśród audiofilów jest synonimem innowacyjności w zakresie stosowania nowoczesnych materiałów i technologii, również w zestawach głośnikowych. Przykładem tego jest opisana niżej kolumna TAD-CE1 The Compact Evolution One.

Jest to 3-drożna konstrukcja, w której głośnik wysokotonowy, z lekką i sztywną kopułką z berylu o średnicy 35 mm, zamontowano współosiowo wewnątrz głośnika średniotonowego o średnicy 140 mm. Takie rozwiązanie, CTS (Coherent Source Transducer), zapewnia doskonałą stabilność, wyjątkową lokalizację dźwięku (bo z „wspólnego” źródła, bez fizycznego przesunięcia) o bardzo szerokim pasmie, od 250 Hz do 100 kHz.

TAD-CE1

 

Poniżej znajduje się głośnik niskotonowy z membraną o średnicy 180 mm wykonaną w technologii MACS (Multi-Layered Aramid Composite Shell). Stożek wraz z kopułką przeciwpyłową został wykonany z jednego kawałka materiału. Cewkę napędza duży magnes neodymowy, który dostarcza bogaty i czysty bas oraz żywe brzmienie dolnej „średnicy”.

Obudowa TAD-CE1 The Compact Evolution One jest wyjątkowa, a to za sprawą rozwiązania portów bass-refleks. Całość składa się z brzozowej sklejki, płyt MDF oraz anodowanych paneli aluminiowych o grubości 10 mm, które zapewniają doskonałą wytrzymałość i tłumienie drgań. Dodatkowo, właściwa optymalizacja wielkości obudowy i układu portu bass-refleks wyeliminowały fale stojące poniżej 250 Hz. Takie rozwiązanie firma TAD nazwała SILENT – Structurally Inert Laminated Enclosure Technology.

 

TAD-CE1

 

Wspomniane wyżej boczne płyty aluminiowe stanowią elementy dwukierunkowych tuneli bass-refleks Bi-Directional ADS (Bi-Directional Aero-Dynamic Slot), mających wyjście zarówno z przody, jak i z tyłu. Czyli tak naprawdę to zestaw ten ma 4 wąskie porty, rozmieszczone symetrycznie i obejmujące bardzo szerokie pole odsłuchowe.

Na tylnej ścianie znajduje się terminal z 4 złączami. Kupujący wraz z kolumnami otrzymuje 2 krótkie przewody do mostkowania tych gniazd.

 

Dane techniczne

Typ: 3-drożny, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt, kopułka berylowa o średnicy 35 mm, umieszczony współosiowo w głośniku średniotonowym
Głośnik śrdniotonowy: 1 szt., membrana o średnicy 140 mm
Głośnik niskotonowy; 1 szt., membrana wielowarstwowa o średnicy 180 mm, magnes neodymowy
Pasmo przenoszenia: 34 Hz – 100 kHz
Skuteczność: 85 dB (2.83V/1m)
Impedancja: 4 Ohmy
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 250 Hz, 2 kHz
Moc maksymalna: 200 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 524 x 290 x 446 mm
Ciężar: 30 kg/szt
Cena; 17 990 Euro/para

Więcej informacji: http://www.technicalaudiodevices.com/compact-evolution-one