Sony SS-AR1

Firmę Sony nie trzeba nikomu przedstawiać. Ale mało kto w naszym kraju wie, że i ona produkuje kolumny głośnikowe wysokiej klasy, i nie chodzi tu o systemy kina domowego, ale o zestawy dla audiofili, wytwarzane w mieście Hokkaido. Niestety, trudno w Polsce je kupić, szczególnie te najlepsze i najdroższe, a na pewno są one warte bliższego poznania. Jej flagową kolumną podłogową jest SS-AR1, większy brat modelu SS-AR2 (ich projektantem jest Yoshiyuki Kaku).


Sony SS-AR1 to 3-drożna konstrukcja z 4 głośnikami, dostarczanymi przez Scan-Speak’a. Przetwornik wysokotonowy posiada 1-calową, miękką kopułkę oraz 6 magnesów neodymowych umiejscowionych na okręgu, tak by nie zasłaniać tylnej części jego membrany.

Głośnik średniotonowy posiada papierową membranę o średnicy 130 mm (5 cali), magnes ferrytowy oraz pierścień miedziany w układzie magnetycznym, który redukuje zniekształcenia. Pracuje on we własnej komorze w systemie bass-refleks. Wylot portu jest umieszczony w górnej części tylnej ściany obudowy.

Podobnie dwa, 8-calowe (200 mm) przetworniki niskotonowe z aluminiowymi membranami. Też posiadają osobną komorą z tunelem bass-refleks, lecz znajdującym się w dolnej części tylnego panelu. I one mają wbudowany pierścień miedziany przy magnesie.

Sony SS-AR1

Przednia ściana obudowy Sony SS-AR1 zbudowana jest z warstw brzozy skandynawskiej oraz klonu japońskiego, przedkładanymi ze sobą, dając materiał o grubości 32 mm. Dodatkowe, liczne wzmocnienia wewnątrz obudowy podnoszą jej sztywność, a zarazem wagę kolumny, która wynosi 57 kg. Na tylnej ścianie, oprócz wspomnianych dwóch tuneli bass-refleks, znajduje się też para złączy firmy WBT. Producent oferuje tylko jeden kolor wykończenia – Wood Grain Piano

 

Dane techniczne:
Typ: 3-drożny, 4-głośnikowy, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka 1-calowa (25 mm), sześć magnesów neodymowych
Głośnik średniotonowy: 1 szt., membrana papierowa o średnicy 130 mm (5 cali), magnes ferytowy
Głosnik niskotonowy: 2 szt., membrana aluminiowa o srednicy 8″ (200 mm), magnes ferrytowy
Pasmo przenoszenia: 28 – 60 000 Hz
Impedancja: 4 Ohmy
Efektywność: 88 dB (2,83 V/m)
Moc muzyczna: 200 W
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 400, 4000 Hz
Wymiary (wys. x szer. x głęb.) 1055 x 320 x 450 mm
Ciężar: 57 kg/sztuka
Cena: 27 000 USD/para

 

Strona producenta: http://www.sonypremiumhome.com/ar-speakers/SS-AR1.php