Kolumny Proxima

Pierwsza Proxima inspirowana była tajemniczym monolitem z „Odyseji Kosmicznej 2001” S. Kubricka. Zaś inspiracją dla najnowszej wersji są strzeliste budynki Nowego Jorku przyszłości i wspaniałe kreacje stworzone przez Jean-Paul Gaultier do filmu gatunku science-fiction – „Piąty Element” Luca Bessona.

Obudowa Proximy tworzy zwartą bryłę. Główną jej część stanowi konstrukcja składająca się z 5. warstw: ściany przedniej, tylnej oraz trzech ram z MDF o różnych grubościach. Tworzą one wewnętrzną część ścian bocznych, dolnej i górnej, a połączone są ze sobą za pomocą dodatkowych elementów z HDF. Od zewnątrz  ściany  boczne i górna pokryte są dodatkowo warstwą paneli z MDF wykończonych skórą. Elementy te pełnią podwójną funkcję: tłumią drgania obudowy oraz są elementem dekoracyjnym.

Do ściany przedniej – za pomocą wielu wkrętów oraz masy tłumiącej – przymocowany został  panel o grubości 16mm. Stanowi on część nośną dla głośnika basowego oraz osłonę głośnika wysokotonowego i systemu TMI. Jest to najbardziej skomplikowany element obudowy Proximy. Aby go wykonać z jednego kawałka MDF, należało użyć 19 różnych ustawień frezów i wykonać ponad 50 różnych operacji: frezowania, wiercenia i szlifowania. Panel przedni uzupełniają maskownice głośników mocowane za pomocą magnesów neodymowych.

Z tyłu obudowy znajduje się kolejny panel pokryty skórą. Jest on bazą dla złoconych zacisków głośnikowych oraz „magicznego oka” – otworu zabezpieczonego grubą płytą akrylową, przez który można zajrzeć do wnętrza obudowy i zobaczyć sterujący nią układ zwrotnicy.

Kolumny Proxima

Bryła głośnika stoi na wielowarstwowym, pokrytym skórą, cokole wyposażonym w 4 złocone kolce. Z przodu cokołu umieszczone jest logo wycięte laserem, tak samo jak front głośnika wysokotonowego.

Proxima jest układem dwudrożnym. Głośnik basowy o średnicy 17cm posiada membranę z polipropylenu, duży wentylowany układ magnetyczny, odwrócone gumowe zawieszenie i odlewany kosz z metali lekkich.

Głośnik wysokotonowy jest autorskim projektem Divine Acoustics, który powstał specjalnie dla modelu Proxima. Został zbudowany w oparciu o lekką kopułkę o średnicy 28mm przygotowaną z rzadko tkanego jedwabiu pokrytego lakierem z pamięcią kształtu. Cewka kopułki pracuje w otaczającej ją komorze, która obniża jej rezonans i powstające wokół niej ciśnienie. Ferrytowy układ magnetyczny został wytłumiony dzięki systemowi BAD. Za układem magnetycznym znajduje się kolejna komora, która ma na celu kontrolować i wygaszać drgania układu magnetycznego. Wypełniona jest masą tłumiącą – połączeniem frakcjonowanego piasku zalanego olejem.

Kolumny Proxima

 

Aby przeciwdziałać drganiom przenoszonym przez obudowę i jak najskuteczniej odizolować od nich głośnik wysokotonowy, w laboratorium Divine Acoustics powstał system TMI. Proxima jest pierwszym projektem, w którym został zastosowany. Połączenie kosza głośnika i obudowy następuje za pomocą zestawu podkładek o różnych grubościach, twardościach i współczynnikach tłumienia drgań. Takie precyzyjnie dobrane zestawienie materiałów znacząco wpływa na „uspokojenie” drgań układu magnetycznego i dzięki temu poprawia reakcję na docierające do cewki mikro sygnały. Efektem wszystkich tych zabiegów są bardzo precyzyjne, naturalne i barwne wysokie tony.

Aby zapanować nad sygnałem docierającym ze wzmacniacza, odpowiednio go podzielić i przekazać do głośników, potrzebna jest wysokiej klasy zwrotnica. To ona jest „mózgiem” kolumny, który panuje nad membranami głośników, tworząc ich brzmienie końcowe. Do zwrotnicy nowej Proximy dobranych zostało 17 elementów. Tworzą one  filtry drugiego rzędu z pomocniczymi układami korekcji fazy i impedancji.

Do budowy zwrotnicy użyte zostały wyśmienite kondensatory Jantzen Audio serii Z-Superior, Z-Standard oraz Cross-Cap. Specjalnie zaprojektowany układ filtrów zwrotnicy pozwolił na zastosowanie systemu RFpath – całkowite wyeliminowanie rezystorów tworzących dzielnik napięcia dla głośnika wysokotonowego. Dzięki temu uzyskano bardzo przejrzyste, otwarte i szczegółowe brzmienie, obfite w mikrodetale w zakresie wyższej średnicy i wysokich tonów. Jednocześnie zachowana została równowaga tonalna pomiędzy wszystkimi zakresami. Dzięki nowej zwrotnicy zyskała także dynamika, potęga i swoboda brzmienia w całym paśmie akustycznym, wierność oddania rytmu i atmosfery nagrań.

Sygnał do zwrotnicy doprowadzany jest za pomocą taśm z miedzi OFC, do głośnika basowego płynie za pośrednictwem linki litz o przekroju 2,5 mm2, a głośnik wysokotonowy zasilany jest przewodami R-core z czystej miedzi OFC o średnicy 0,85 mm2 otulonymi koszulkami z bawełny.

Proxima dostępna jest w następujących wersjach wykończenia:

  • Afrykański heban
  • Dzikie Zebrano
  • Macassar
  • Magiczne Venge

Wykończenia lakierami fortepianowymi dołączą do oferty w miesiącach letnich 2013 r.

Wyposażenie standardowe:

  • kolce poziomujące
  • maskownice z magnesami neodymowymi (osobne dla każdego z głośników)
  • tekstylne pokrowce ochronne

 

Dane techniczne Proxima:

Impedancja: 8 omów
Efektywność: 89 dB
Pasmo przenoszenia: 45Hz – 22 kHz (-3dB)
Zalecana moc wzmacniacza: 2 – 90 W
Zalecana wielkość pokoju odsłuchowego: 12 – 30 m2
Wymiary zewnętrzne bez cokołu: 120 x 25 x 16 cm (WxSxG)
Masa sztuki: 20kg
Sugerowana cena detaliczna w Europie: 1800 EURO/para

Sugerowana cena detaliczna w Polsce:  5990 PLN/para

 

Więcej informacji: http://www.divineacoustics.com/index_pl.php