Projekt subwoofera VS107

Projekt VS107 to subwoofer dla doświadczonych konstruktorów zestawów głośnikowych. Głośnik zastosowany do jego budowy to przetwornik klasy Reference, posiadający moc muzyczną 1200 W, który został specjalnie zaprojektowany przez producenta do dużych systemów nagłaśniających domowego użytku przy niedużych, wymaganych rozmiarach obudowy skrzyni subwoofera.

Również ze względu na bardzo niską granicę pasma przenoszenia wymaga on odpowiedniego wzmacniacza mocy. Zatem nie jest to tania konstrukcja, ani przeznaczona do małych i średnich pomieszczeń.

Parametry subwoofera VS107

Typ obudowy: bass-refleks
Pasmo przenoszenia od (+/- 6dB): 19 Hz
Impedancja: 4 Ohmy
Rekomendowana moc wzmacniacza: 200 – 1000 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 400 x 400 x 460 mm
Ciężar (bez wzmacniacza): 23,7 kg/szt.

Koszt (bez wzmacniacza i obudowy): ok. 590 zł/szt.

Budowa

W skład zestawu VS107 wchodzi obudowa, głośnik, rura bass-refleks, wzmacniacz mocy z filtrem dolnoprzepustowym, przewód o przekroju 6 mm2 (o ile wzmacniacz mocy nie ma gotowego przewodu do podłączenia głośnika).

Obudowę wykonujemy z płyt MDF lub wiórowych o grubości 22 mm. Wymiary poszczególnych elementów podane są na rysunku oraz w dalszej części artykułu. Jej objętość netto wynosi 46,6 litra.
Wewnątrz, na środku trzeba zamontować co najmniej 3 wsporniki z listwy o przekroju ok. 40 x 20 mm, łączący na sztywno płyty boczne oraz płyty górną i dolną (widoczne na przekroju obudowy). A dodatkowo należy dokleić odpowiednie listwy lub kantówki wzmacniające połączenia płyt.

Projekt VS107

By powiększyć kliknij na obrazek.

Rysunek do pobrania również w lepszej jakości: projekt subwoofera VS107.pdf (17 kB).

Zastosowany w tej konstrukcji głośnik niskotonowy to model RSS265HO-4 (nie mylić z głośnikiem RSS265HF-4) serii Reference firmy Dayton Audio z 10-calową, bardzo cienką membraną z aluminium, anodyzowanego na kolor czarny, i o wyjątkowo niskim rezonansie. Posiada 4-ro warstwową cewką, predysponowaną do pracy przy dużych mocach, oraz ogromny, wentylowany układ magnetyczny.

Z tyłu obudowy znajduje się miejsce na panel ze wzmacniaczem mocy wraz z filtrem dolnoprzepustowy. Może on być wykonany samodzielnie lub gotowy, najlepiej o mocy muzycznej 200 – 1000 W. Przy projektowaniu obudowy wzięto już pod uwagę dodatkową objętość (około 4,5 litra), jaką zajmie elektronika wbudowanego wzmacniacza.

Rura bass-refleks o średnicy 50 mm ma długość 240 mm. Zapewne będzie problem z zakupem tunelu o takiej długości, więc należy kupić krótszy i przedłużyć go za pomocą rury PCV o wewnętrznej średnicy 50 mm lub zrobionej z grubego kartonu. Fabryczne tunele bass-refleks mają stożkowaty kształt, zatem łatwo przedłużyć je doklejając do węższego wlotu odpowiednio dłuższy odcinek, by następnie dociąć do właściwej długości.

Trzeba zastosować solidne i wysokie nóżki lub kolce o wysokości minimum 5 cm, gdyż fala dźwiękowa wychodząca z wylotu rury bass-refleks musi mieć odpowiednio wolną przestrzeń nad podłogą.

Subwoofer nie wymaga zastosowania wewnątrz materiału tłumiącego.

Spis elementów dla jednej sztuki subwoofera:

Obudowa wg rysunku – 1 szt.
Głośnik niskotonowy – Dayton Audio RSS265HO-4 – 1 szt.
Przewód – 1,0 mb o przekroju 6,0 mm2
Wkręty do głośnika – 6 szt.
Wzmacniacz mocy – według potrzeby

Obudowa

Płyty MDF lub wiórowe o grubości 22 mm:
– przód i tył – 356 x 356 mm – 2 szt.
– góra i dół – 460 x 356 mm – 2 szt.
– płyty boczne – 400 x 460 mm – 2 szt.
– wspornik – listwa 40 x 20 x 356 mm – 3 szt

Opracowano na podstawie materiałów firmy VITHONE.

Zanim zaczniesz budować zapoznaj się z ogólnymi informacjami na stronie: http://kolumny-glosnikowe.pl/wstep-do-projektow-kolumn-glosnikowych/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *