Projekt subwoofera VS106

Wiele subwooferów to konstrukcje w obudowach typu bass-refleks. Ale również skrzynia zamknięta ma swoje zalety: jej budowa jest prostsza, bas w niej jest bardziej miękki, a zamontowany głośnik wytrzyma większe moce.
Ten projekt subwoofera posiada bardzo prostą budowę. Przeznaczony jest dla mało doświadczonych konstruktorów, a zarazem chcących nagłośnić duże pomieszczenia (do 40 m2). Wykorzystano tutaj przetwornik wysokiej jakości (klasy Reference), predysponowany głównie do takich obudów. Zatem i wymagający słuchacze będą zadowoleni z jego efektów pracy.

Parametry subwoofera VS106

Typ obudowy: zamknięta
Pasmo przenoszenia od: 34 Hz (- 6dB), 22 Hz (- 12dB)
Impedancja: 4 Ohmy
Rekomendowana moc wzmacniacza: 200 – 400 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 370 x 370 x 390 mm
Ciężar (bez wzmacniacza): 21,1 kg/szt.

Koszt (bez wzmacniacza): ok. 580 zł/szt.

Budowa

W skład zestawu VS106 wchodzi obudowa, głośnik, wzmacniacz mocy z filtrem dolnoprzepustowym, przewód o przekroju 6 mm2 (o ile wzmacniacz mocy nie ma gotowego przewodu do podłączenia głośnika).

Obudowę wykonujemy z płyt MDF lub wiórowych o grubości 22 mm. Wymiary poszczególnych elementów podane są na rysunku oraz w dalszej części artykułu. Jej objętość netto wynosi 35,2 litra.
Wewnątrz, na środku trzeba zamontować co najmniej 2 wsporniki z listwy o przekroju ok. 40 x 20 mm, łączący na sztywno płyty boczne oraz płyty górną i dolną (widoczne na przekroju obudowy). A dodatkowo należy dokleić odpowiednie listwy lub kantówki wzmacniające połączenia płyt.

Projekt VS106

By powiększyć kliknij na obrazek.

Rysunek do pobrania również w lepszej jakości: projekt subwoofera VS106.pdf (17 kB).

Zastosowane w tej konstrukcji głośnik niskotonowy to model RSS265HF-4 serii Reference firmy Dayton Audio z 10-calową membraną z aluminium, anodyzowanego na kolor czarny, i o wyjątkowo niskim rezonansie. Posiada dwuwarstwową cewką aluminiową oraz ogromny, wentylowany układ magnetyczny.

Z tyłu obudowy znajduje się miejsce na panel ze wzmacniaczem mocy wraz z filtrem dolnoprzepustowy. Może on być wykonany samodzielnie lub gotowy, najlepiej o mocy muzycznej 200 – 400W. Przy projektowaniu obudowy wzięto już pod uwagę dodatkową objętość (około 2 – 3 litrów), jaką zajmie elektronika wbudowanego wzmacniacza.
Warto zastosować solidne nóżki, kolce lub inny sposób stłumienia drgań całej obudowy, które przenoszone będą podłogę. Przy sporej mocy muzycznej wibracje subwofera są tak duże, że drżąca drewniana podłoga na pewno negatywnie wpłynie na brzmienie.

Subwoofer nie wymaga zastosowania wewnątrz materiału tłumiącego.

Spis elementów dla jednej sztuki subwoofera:

Obudowa wg rysunku – 1 szt.
Głośnik niskotonowy – Dayton Audio RSS265HF-4 – 1 szt.
Przewód – 0,5 mb o przekroju 6,0 mm2
Wkręty do głośnika – 6 szt.
Wzmacniacz mocy – według potrzeby

Obudowa

Płyty MDF lub wiórowe o grubości 22 mm:
– przód i tył – 326 x 326 mm – 2 szt.
– góra i dół – 390 x 326 mm – 2 szt.
– płyty boczne – 370 x 390 mm – 2 szt.
– wspornik – listwa 40 x 20 x 326 mm – 2 szt.

Opracowano na podstawie materiałów firmy VITHONE.

Zanim zaczniesz budować zapoznaj się z ogólnymi informacjami na stronie: http://kolumny-glosnikowe.pl/wstep-do-projektow-kolumn-glosnikowych/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *