Projekt-VS105

go here Ten projekt subwoofera będzie idealny dla tych, którzy posiadają mało miejsca w swoim pokoju, a chcieliby cieszyć sie dobrymi basami. Konstrukcja powstała z myślą o jej pionowym ustawieniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zestaw ten pracował w pozycji leżącej. Wylot tunelu bass-refleks znajduje się z przodu, zatem subwoofer ten można wmontować w wolne miejsce w szafce lub pod fotelem.
Jego moc z pozoru wydaje się mała (150 W), ale wykorzystanie do jego budowy dwóch głośników o skuteczności 88 dB spowoduje wzrost efektywności zestawu do 91dB. Dzięki temu moc wzmacniacza może być połowę mniejsza niż w przypadku innych subwooferów, by osiągnąć ten sam poziom dźwięku.

Projekt ten może być również użyty w systemie nagłośnienia w samochodzie.

 

follow site Parametry subwoofera VS104

Typ obudowy: bass-refleks
Pasmo przenoszenia od (- 6dB): 32 Hz
Impedancja: 4 Ohmy
Rekomendowana moc wzmacniacza: 20 – 150 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 550 x 250 x 420 mm
Ciężar (bez wzmacniacza): 12,9 kg/szt.

Koszt (bez wzmacniacza): ok. 395 zł/szt.

 

click Budowa

W skład zestawu VS105 wchodzi obudowa, dwa identyczne głośniki, jedna rura bass-refleks, wzmacniacz mocy z filtrem dolnoprzepustowym, przewód o przekroju 4 mm2.

Obudowę wykonujemy z płyt MDF lub wiórowych o grubości 19 mm. Wymiary poszczególnych elementów podane są na rysunku oraz w dalszej części artykułu. Jej objętość netto wynoszą 40 litrów.
Wewnątrz, na środku trzeba zamontować conajmniej 2 wsporniki z listwy o przekroju ok. 40 x 20 mm, łączący na sztywno płyty boczne. Można dodać też dodatkowy wspornik łączący płyty górną i dolną.

 

Projekt VS105

 

By powiększyć kliknij na obrazek.

Rysunek do pobrania również w lepszej jakości: projekt subwoofera VS105.pdf (17 kB).

 

Oba zastosowane w tej konstrukcji głośniki niskotonowe to model SPH-5M firmy Monacor z 5-calową polipropylenową membraną o niskim rezonansie. Posiadają solidny i elegancki kosz aluminiowy malowany na czarno z 6 otworami na wkręty mocujące. Ich układy magnetyczne posiadają otwór wentylacyjny. W przypadku zastosowania go w samochodzie warto zamontować osłony na membrany.

Ważne! Do wzmacniacza oba przetworniki podłączamy równolegle, z tą samą polaryzacją, czyli „+” do „+” oraz „-” do „-„. W przypadku niewłaściwego połączenia (czyli plus jednego głośnika z minusem drugiego) wzmacniacz subwoofera nie uszkodzi się, ale subwoofer nie będzie dostatecznie generował niskich tonów, bo głośniki będą pracować w przeciwfazie.

Z tyłu obudowy znajduje się miejsce na panel ze wzmacniaczem mocy wraz z filtrem dolnoprzepustowy. Może on być wykonany samodzielnie lub gotowy ze starego subwoofera, najlepiej o mocy muzycznej 20 – 150W.

ampicillin prices with insurance Uwaga! Ze względu na ograniczoną szerokość subwoofera płyta czołowa wzmacniacza nie może być szersza niż 240 mm (a wewnętrzna elektronika – maksymalnie 210 mm).

Tunel bass-refleks ma średnicę 68 mm oraz długość 220 mm (w handlu dostępne są już gotowe rury bass-tefleks o dokładnie takich wymiarach). Subwoofer nie wymaga zastosowania wewnątrz materiału tłumiącego.

 

source site Spis elementów dla jednej sztuki subwoofera:

Obudowa wg rysunku – 1 szt.
Głośnik niskotonowy – Monacor SPH-5M – 2 szt.
Przewód – 1,5 mb o przekroju 4,0 mm2
Rura bass-refleks – średnica 68 mm/długość 220 mm – 1 szt.
Wkręty do głośnika – 12 szt.
Wzmacniacz mocy – według potrzeby

 

follow link Obudowa

Płyty MDF lub wiórowe o grubości 19 mm:
– przód i tył – 512 x 212 mm – 2 szt.
– góra i dół – 420 x 212 mm – 2 szt.
– płyty boczne – 550 x 420 mm – 2 szt.
– wspornik – listwa 40 x 20 x 212 mm – 2 szt

 

 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Vithone. W celu uzyskania więcej informacji na temat tej konstrukcji prosimy o kontakt z nią.

 

Zanim zaczniesz budować zapoznaj się z ogólnymi informacjami na stronie: http://kolumny-glosnikowe.pl/wstep-do-projektow-kolumn-glosnikowych/

 

http://kolumny-glosnikowe.pl/wp-content/uploads/2017/11/Projekt-VS105.jpghttp://kolumny-glosnikowe.pl/wp-content/uploads/2017/11/Projekt-VS105-150x150.jpgAutorProjekty kolumn głośnikowych
Ten projekt subwoofera będzie idealny dla tych, którzy posiadają mało miejsca w swoim pokoju, a chcieliby cieszyć sie dobrymi basami. Konstrukcja powstała z myślą o jej pionowym ustawieniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zestaw ten pracował w pozycji leżącej. Wylot tunelu bass-refleks znajduje się z przodu, zatem...