ProAc Response D30

Zestawy ProAc Response D30 można scharakteryzować krótko: prostota, która owocuje naturalnym brzmieniem. Nie zobaczymy tutaj żadnych krzywizn ani zaokrągleń obudowy. Jedynym „szaleństwem” konstruktorów jest umieszczenie wylotu tunelu bass-refleks na spodzie głównej skrzyni, zgrabnie ukrytego między szerokimi nóżkami nad cokołem. Cała komora z głośnikami jest tak duża, że producentowi udało się osiągnąć bardzo rzadko spotykaną szerokość pasma przenoszenia.

I właśnie w tej prostocie tkwi tajemnica projektowania kolumn dla audiofili i melomanów nie idących na żadne kompromisy i szukających czystego basu.

Tę 2-drożną, kolumnę podłogową, ProAc Response D30, spotkać można w dwóch wersjach: z głośnikiem wysokotonowym o 1-calowej jedwabnej kopułce lub z tweeterem wstęgowym (wtedy w nazwie jest dodatkowa litera „R”). Głośnik średnio-niskotonowy posiada membranę o średnicy 6,5 cala (165 mm), wykonaną z włókna węglowego i pokrytą polimerem. Zastosowano w nim duży układ magnetyczny o średnicy 120 mm oraz system krótkiej cewki pracującej w długiej szczelinie.

ProAc Response D30

 

Zwrotnica jest dość minimalistyczna, zawiera sześć, precyzyjnie dobranych, elementów. Przy czym cewki nawinięte są na rdzeniach, co jak na tej klasy i cenę produkt, wydaje się to mało profesjonalne.

Cała konstrukcja oklejona jest z zewnątrz naturalnym fornirem dostępnym standardowo w kolorach: czarny, klon, mahoń, wiśnia, oraz opcjonalne: hebanowy i różany. Z tyłu, wyjątkowo wysoko, zamontowano terminal z podwójnym złączem. Dzięki temu kolumny ProAc Response D30 można podłączyć zarówno w bi-ampingu jak i bi-wiringu. Zaś z przodu, na 4 tradycyjnych kołkach, można umieścić maskownicę.

ProAc Response D30

 

Dane techniczne:

Typ: 2-drożny, obudowa bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka o średnicy 25 mm, chłodzona powietrzem (wersja kolumny bez litery „R”)
lub
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., wstęgowy, o wymiarach 60×10 mm, z komorą tłumiącą (wersja kolumny z literą „R”)
Głośnik średnio-niskotonowy: 1 szt., membrana z włókna węglowego o średnicy 6,5″ (165 mm)
Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 30 kHz
Impedancja: 8 Ohmów
Skuteczność (1W/1m): 89 dB
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 1041 x 215 x 266 mm
Waga: 34 kg

Cena: ok. 12 500 zł/sztuka (wykończenie standardowe) lub ok. 14 000 zł/sztuka (wykończenie opcjonalne)

Strona producenta: http://www.proac-loudspeakers.com/nfindex.php