PMC twenty 24

Koneserzy pięknego, subtelnego basu doskonale orientują się w konstrukcjach kolumn z linią transmisyjną (ang. Transmission Line), w których wyspecjalizowała się firma PMC. Takie rozwiązania spotyka się bardzo rzadko, gdyż są trudne do „zestrojenia” i wymagają zarówno odpowiednich głośników, jak i dużego doświadczenia. Ale efekt doskonale zaprojektowanego projektu zestawu dosłownie powala na kolana. Wielu audiofili jest zdania, że najlepszy bas pochodzi właśnie z linii transmisyjnej, czyli tunelu, odpowiednio wytłumionego, który znajduje się za głośnikiem. Często, ze względu na „wężykowaty” kształt tej linii, takie konstrukcje nazywane są też budową labiryntową.

Kolumna PMC twenty 24 to 2-drożny zestaw podłogowy w prostej obudowie z linią transmisyjną (ATL – Advanced Transmission Line) wykonanej z 18 mm płyty MDF. Posiada dwa przetworniki umieszczone na przedniej ściance, która jest pochylona do tyłu pod kątem ok. 5 stopni w celu uniknięcia rezonansu i wyrównania przesunięcia czasowego.

PMC twenty 24

Głośnik wysokotonowy, produkcji SEAS, posiada miękką kopułkę o średnicy 27 mm, membranę z Solonexu i cewkę chłodzoną ferrofluidem. Zaś głośnik nisko-średniotonowy to produkt własny PMC, specjalnie w tym celu zaprojektowany, z papierową membraną z domieszką włókien o średnicy 170 mm i odlewanym koszem.

Cała linia transmisyjna wewnątrz kolumny PMC twenty 24 ma długość 3 m, a jej wylot znajduje się w dolnej części przedniej ścianki, ukryty za czarną maskownicą. Tunel ten jest wypełniony materiałem akustycznym, by stłumić częstotliwości średnich i wysokich tonów, promieniujące z tyłu przetwornika. W ten sposób najniższe basy przepuszczane są wzdłuż tunelu do wyjścia bez zmiany polaryzacji, spełniając niejako rolę drugiego głośnika niskotonowego.

 

PMC twenty 24

Z tyłu kolumny umieszczono metalową płytkę z terminalem w postaci podwójnych gniazd głośnikowymi umożliwiające podłączenie bi-amp oraz bi-wire. A do nich, w komplecie, firma PMC dodaje pozłacane piny jako zwory. Zestaw wyposażono w dużą maskownicę, która jest mocowana na magnesach. Wykończenie obudowy dostępne jest w 3 rodzajach forniru i kolorze czarnym.

 

Dane techniczne:

Typ: 2-drożna, z linią transmisyjną
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka 27 mm, chłodzony ferrofluidem
Głośnik średnioniskotonowy: 1 szt., membrana papierowa o średnicy 6,5″
Długość linii transmisyjnej (ATL): 3 m
Pasmo przenoszenia: 28 Hz – 25 kHz
Czułość: 90 dB/1 W/1 m
Impedancja: 8 Ω
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 1,8 kHz
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 1028 mm x 184 mm x 419 mm
Waga: 21 kg/szt.
Więcej informacji: http://pmc-speakers.com/products/consumer/twenty/twenty24