MartinLogan Motion 40

MartinLogan to amerykański producent, który zasłynął dzięki swym zestawom głośnikowym wykorzystujących bardzo charakterystyczne przetworniki elektrostatyczne, pełniące role głośników wysoko- i średniotonowych. Niedawno swoją ofertę powiększył o „tradycyjne” kolumny Motion 40 oraz jego mniejsi i starsi członkowie rodziny Motion®. A i w nich zastosowano nietypowy głośnik wysokotonowy na podstawie własnej technologii.

Tenże tweeter Folded Motion™, po części wykorzystujący znaną już w ultrawysokich głośnikach wstęgowych technologię, charakteryzuje się bardzo szybką reakcją oraz bardzo dużą powierzchnią czynną (8-krotnie większą niż 1-calowy głośnik kopułkowy).

Dzięki temu otrzymujemy wyraźny, bardzo dynamiczny i precyzyjny dźwięk. Jego działanie polega na drganiach membrany zbudowanej z bardzo cienkiej, pofalowanej folii, która wytwarza dźwięk prostopadle do niej. Posiadając wyjątkowo niską masę wymaga ona o prawie 90% mniej siły, by ją wprawić w ruch, niż typową kopułkę jedwabną o średnicy 25 mm w głośniku wysokotonowym. I to właśnie jest głównym powodem jej błyskawicznych reakcji na sygnał audio i jego minimalnych zniekształceń.

MartinLogan Motion 40

Oprócz tego w kolumnie MartinLogan Motion 40 wykorzystano przetwornik średnio-tonowy 5-1/2″ i dwa woofery 6-1/2″. Wszystkie z aluminiową mebraną. Jego mniejszy brat Motion 20 został uszczuplony o jeden głośnik niskotonowy, a co za tym idzie i wysokość została zmniejszona o 15 cm.

MartinLogan Motion 40

 

Obudowa kolumny MartinLogan Motion 40 to solidna konstrukcja z ustawioną pod kątem górną ścianką, zaokrąglonymi krawędziami i charakterystyczną,  perforowaną maskownicą. Z tyłu zamontowano podwójny zestaw terminali głośnikowych dla połączeń bi-wire oraz bi-amp oraz duży tunel bass-reflex. W podstawie obudowy znalazły się miejsca na kolce dostarczane w komplecie.

 

Dane techniczne:

Głośnik wysokotonowy: 1 szt., membrana 2.6 x 3.6 cm, Folded Motion
Głośnik średniotonowy: 1 szt., membrana aluminiowa o średnicy 14 cm, z koszem z odlewanego aluminium
Głośnik niskotonowy: 2 szt., membrana aluminiowa o średnicy 16,5 cm, z koszem z formowanego wtryskowo polimeru
Pasmo przenoszenia (±3dB): 40 – 25 000 Hz
Czułość (2.83 V/m): 92 dB
Impedancja: 4 Ohm
Zalecana moc wzmacniacza: 20 – 300 W
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 500, 2600 Hz
Waga: 22,2 kg/szt.
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 107,9 cm x 19,2cm x 32,6 cm

Dodatkowe informacje: http://www.martinlogan.com/motionSeries/models/towers.php