Kolumny bezprzewodowe Dynaudio XEO 5

Zestaw głośnikowy Dynaudio XEO 5, wraz z mniejszym modelem – XEO 3, to bezprzewodowy system głośnikowy klasy high-end opracowany przez duńskich inżynierów. Są to aktywne konstrukcje, czyli z wbudowanymi wzmacniaczami klasy D o mocy 50W każdy i cyfrowym odbiornikiem sygnału audio. Funkcję zwrotnicy pełnią odpowiednie procesory DSP filtrujące sygnał audio w poszczególnych torach przetworników. Całość sterowana jest małym pilotem (dołączany do każdej pary kolumn głośnikowych).

 

Kolumny bezprzewodowe Dynaudio XEO 5

 

W kolumnie Dynaudio XEO 5 zastosowano głośnik wysokotonowy z miękką  kopułką o średnicy 27 mm, zaś przetworniki niskośredniotonowe o średnicy 14,5 cm. Ich membrany wykonano z MSP (Magnesium Silicate Polymer). W dolnej części tej konstrukcji, tam gdzie najczęściej spotykamy terminal, zamontowano panel elektroniki, a w nim gniazdo na kabel sieciowy z wyłącznikiem, 2 przełączniki – pierwszy z wyborem tryb pracy (kanał lewy, prawy lub mono), zaś drugim wybieramy strefę (pomieszczenie), w którym kolumna ma pracować.

 

Kolumny bezprzewodowe Dynaudio XEO 5

 

Nadajnik

Dynaudio zastosowało nadajnik, dzięki któremu kolumny głośnikowe Dynaudio XEO 5 lub XEO 3 można ustawić w dowolnym miejscu pomieszczenia. To małe, zgrabne pudełko konwertuje sygnał wejściowy do postaci cyfrowej (max. 24 bity/48 kHz). Nadajnik ten nie jest przetwornikiem,  a jedynie pełni funkcję nadawczą, toteż wysyła jedynie gotowy sygnał audio, zatem pliki w postaci cyfrowej, np. MP3, muszą być wcześniej zdekodowane.
Posiada on 4 wejścia:
– parę stereofoniczną RCA (Cinch),
– wejście mini-Jack,
– cyfrowe wejście optyczne (Toslink),
– wejście mini-USB.
W zależności od kształtu pomieszczenia i konstrukcji ścian zasięg sygnału wynosi od 50 metrów w pomieszczeniu do 100 metrów w terenie otwartym. Nadajnik Xeo działa w paśmie częstotliwości 2,4GHz i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania czy też sterowników.

 

Kolumny bezprzewodowe Dynaudio XEO 5

 

Dane techniczne:

Typ: 3-głośnikowy, 2-drożny, bas-refleks
Moc wzmacniaczy: woofer – 50 W, tweeter – 50 W
Pasmo przenoszenia: 36 Hz – 22 kHz
Pobór mocy: 4 – 76 W
Ciężar: 16,7 kg
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 922 x 170 x 275 mm
Wykończenie: biały lub czarny, połysk lub mat
Gwarancja: 7 lat