KEF Blade

Firma KEF, producent kolumn głośnikowych, od wielu lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu innowacyjności. Z okazji 50-lecia działalności firma ta wypuściła na rynek niezwykłe kolumny głośnikowe KEF Blade.

Wykonane one są nie z płyty MDF lecz włókna węglowego i nie należą do niepozornych, gdyż mierzą 1,6 metra wysokości. Ich niecodzienny design (zasługa projektanta Erica Chana z firmy ECCO Design) oraz walory akustyczne sprawiają, że nadają się głównie do większych pomieszczeń, gdzie będą dominować nad innymi eksponatami.

Przód kolumn KEF Blade jest bardzo wąski i zaokrąglony, przypominający lekko ostrze maczety. Niektórym może skojarzyć się też może ze skrzydłem brytyjskiego myśliwca Supermarine Spitfire’a, gdzie funkcję działka pełni umieszczony z przodu przetwornik Uni-Q, składający się z dwóch głośników.
Głośnik wysokotonowy posiada tytanowo-aluminiową kopułkę, natomiast głośnik średniotonowy ma nietypową konstrukcję: rozszerzająca się membrana została skonstruowana w oparciu o szkieletowy substrat z ciekłokrystalicznego polimeru i membranę z charakterystycznymi rowkami ze stopu litu, magnezu i aluminium. Jej zewnętrzna średnica wynosi 95mm, a wewnętrzna 47mm. Zatem jest to membrana pierścieniowa generująca sferyczną falę akustyczną.

KEF Blade

Zastosowano cztery 230mm głośniki niskotonowe, z lekko wklęsłymi metalowymi membranami o średnicy 175mm, zamontowane na bocznych ściankach kolumny powyżej i poniżej przetwornika Uni-Q.  Obie pary przetworników zamontowane są tak, że ich magnesy stykają się z sobą,
przez co siły wynikające z ruchu cewek się znoszą.

Kolumny KEF Blade posiadają elegancke cokoły wykonane z mineralnej żywicy z domieszką metalu, co zapewnia odpowiedni ciężar, a tym samym właściwą stabilność.

 

Dane techniczne:

Model: obudowa bassreflex
Głośnik średniotonowy: 125mm (5”) z kopułką hybrydową Li-Mg-Al/LCP
Głośnik wysokotonowy: 25mm (1”) z kopułką aluminiową
Głośnik niskotonowy: 4 x 225mm (9”) z systemem mocowania głośników Force Cancelling
Pasmo przenoszenia (±3dB):  40Hz – 35kHz +/- 3dB, 28Hz – 45kHZ +/- 6dB
Częstotliwość podziału: 350Hz, 3kHz
Wymagania dotyczące wzmacniacza: 50-400W
Skuteczność (2.83V/1m): 90dB
Impedancja     4 Ohms (3.2 Ohms min.)
Waga: 54.5 kg
Wymiary (wys. x szer. x gł.): 1590 x 363 x 540 mm
Podstawowe kolory: czarny – błyszczący lub biały – błyszczący
Kolory dodatkowe: ciemnoczerwony (kolor granatu), szafirowy, grigio, czerwony, niebieski, blady złoty, pomarańczowy sorbet, grafitowy, pył gwiezdny, cytrynowy sorbet, limonkowy sorbet, czarny diamentowy.

Cena: ok. 100 000 zł

Więcej informacji: http://www.kef.com/html/pl/showroom/flagship_hi-fi_series/blade/overview/index.html