Fostex GX250MG

Japoński producent wysokiej klasy słuchawek, mikrofonów, a także głośników, Fostex, wykorzystuje swoją technologię również w swoich, gotowych zestawach. Są one wielką rzadkością w naszym kraju i z tego powodu warto przybliżyć jeden z ich flagowych modeli – GX250MG.

To 3-drożna konstrukcja, której przód obudowy jest wykonywany ręcznie z dwóch sklejek: drzewa kamforowego (kamforowiec) i eukaliptusa, o grubości 18 mm każda. Tył powstał z płyty MDF o grubości 18 mm. Zaś pozostałe ścianki zbudowane są z trzech płyt o grubości 9 mm każda. Całość następnie powlekane jest podwójną warstwą drewna bukowego i malowane na odpowiedni kolor (ciemny brąz, winna czerwień lub czarny połysk).

Jako tweeter wykorzystano przetwornik z 1-calową kopułka wykonaną z magnezu o czystości 99,9%. Cewka pracuje w podwójnym układzie magnetycznym: podstawowy magnes ferrytowy o średnicy 90 oraz dodatkowy, 80 mm.Według producenta efektem końcowym jest holograficzne pole akustyczne, które prezentuje szeroki, realistyczny i przejrzysty obraz.

Fostex GX250MG

Głośnik średniotonowy to specjalnie opracowana jednostka o średnicy membrany 5,2 cala, także wykonanej z czystego magnezu. Jednak jej kształt jest mocno pofałdowany (tzw. HR – Hyperbolic Paraboloidal Rotation). Uzyskuje się go poprzez skręcanie pofałdowanego, cienkiego arkusza magnezu, zwiększając w ten sposób odporność na odkształcenia. A w brzmieniu – lepsze rozprowadzenie rezonansów skutkujące dokładniejszą i bardziej naturalną reprodukcję średnich tonów.

Fostex podobne rozwiązanie zastosował w przypadku głośnika niskotonowego. Jego 10-calowa membrana, o zmniejszonej masie, również posiada kształt HR.

Fostex GX250MG

Z tyłu obudowy Fostex GX250MG, pośrodku jej wysokości, znajduje się terminal z czterema złączami oraz pokrętło kontrolera MID. Służy on do regulacji poziomu dźwięku od + 1dB do -2dB w przedziale częstotliwości 1,6 kHz – 6 kHz. A w dolnej części widoczne są owalne otwory dwóch portów bass-refleks. Jeden z nich dostrojony jest do częstotliwości 320 Hz, zaś drugi – 2500 Hz.

 

Dane techniczne:
Typ: 3-drożny, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka magnezowa o średnicy 1” (25 mm)
Ggłośnik średniotonowy: 1 szt., membrana magnezowa o średnicy 5.2” (130 mm)
Głośnik niskotonowy: 1 szt., membrana o średnicy 250 mm (10 cali)
Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 40 kHz
Skuteczność (1W/1m): 90 dB
Impedancja: 4Ω
Moc maksymalna: 150W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 1066 x 336 x 389 mm
Ciężar: 56 kg

Cena: ok. 10 500 USD/para
Strona producenta: http://www.fostexinternational.com/index.shtml