Focal Sopra No. 2

Każdego roku EISA (Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku) przyznaje nagrody dla najbardziej interesujących produktów elektroniki konsumenckiej w dziedzinach: foto, audio, wideo i urządzeń mobilnych. W najnowszej edycji 2015 – 2016 laur dla kolumn głośnikowych w kategorii Hi-End zdobył zestaw podłogowy Focal Sopra No 2.
Sopra to najnowsza linia tego francuskiego producenta, znanego wród audiofili głównie z referencyjnej serii Utopia. Jak każdy jego produkt i ta kolumna głośnikowa charakteryzuje się oryginalnym i nowoczesnym wyglądem, z wykorzystaniem własnych, opatentowanych rozwiązań technologicznych poprawiających brzmienie.

Focal Sopra No 2. to konstrukcja 3-drożna z czterema głośnikami. Na szczycie obudowy zamontowano głośnik średniotonowy o średnicy membrany 6,5 cala, w którym wykorzystano dwie innowacyjne technologie:
– TMD (Tuned Mass Dumped) to 2 wzmacniające pierścienie (zgrubienia) umieszczone na gumowym zawieszeniu w celu stłumienia niepożądanych drgań i odkształceń membrany,
– NIC (Neutral Inductance Circuit) stabilizuje pole magnetyczne, a tym samym indukcyjność cewki, w funkcji przepływającego prądu.

Ponizej tego przetwornika, w specjalnej obudowie, znajduje się tweeter z berylową kopułka o srednicy 25 mm. Zanim wstawiono zewnętrzną komorę w kształcie rogu, której wnętrze wypełniono materiałem tłumiącym. Zrobiono to po to, by fale dźwiękowe powstałe za tym głośnikiem były stopniowo wchłaniane. W ten sposób impedancja akustyczna dąży do zera, a zniekształcenia zmniejszono o 30%. System ten nazwano IHL (Infinite Horn Loading).

 

Focal Sopra No. 2

 

W dolnej części zestawu Focal Sopra No 2. ulokowano dwa głośniki niskotonowe, oba o średnicy membran 7 cali (180 mm). Tak samo, jak u średniotonowego, membrana jest budowy „kanapkowej” i składa się z 3 warstw: między dwiema tkaninami z włókien szklanych wstawiono piankę strukturalną.

 

Focal Sopra No. 2

 

Obudowa jest niezwykle solidna i cięzka. Sama przednia ściana ma grubość 69 mm, w środku wstawiono płyty wzmacniające, a w dolnej części – małe rezonatory Helmholtza, by zapobiec pionowym falom stojącym. Podstawa jest z grubego szkła, co według producenta, zapobiega niepożądanym efektom przy niskich tonach. Wykończenie dostępne jest w 5 wariantach: Black, Carrara White, Imperial Red, Electric Orange i Walnut Veineer.

 

Dane techniczne

Typ: 3-drożna, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka berylowa 25 mm
Głośnik średniotonowy: 1 szt., membrana o średnicy 6,5 cala (165 mm)
Głośnik niskotonowy: 2 szt., membrana o średnicy 7 cali (180 mm)
Pasmo przenoszenia (+/- 3dB): 34 Hz – 40 kHz
Skuteczność (2,83V/1m): 91 dB
Impedancja: 8 Ohmów
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 250 Hz, 2200 Hz
Rekomendowana moc wzmacniacza: 40 – 300 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 1190 x 358 x 540 mm
Ciężar: 55 kg

 

Strona Focal Sopra No. 2: http://www.focal.com/en/sopra/545-sopra-n2.html