Filtr notch w zwrotnicy głośnikowej

Filtr notch w zwrotnicy głośnikowej

enter site Oprócz filtrów dolno i górnoprzepustowego czasami w zwrotnicy stosuje się filtr notch. Jest to nazwa angielska (notch filter, lub rzadziej, band-elimination, band-reject), którą używa się najczęściej, choć ma swoje spolszczone wersje: filtr środkowo-zaporowy, filtr pasmowo-zaporowy, filtr zaporowy i filtr wycinający. Jednak niezależnie od nazwy funkcja jest ta sama: stłumienie sygnału o danej częstotliwości.

source site  

http://actiononaccess.org/?c=taking-antibiotics-while-taking-birth-control-pills Nierzadko bywa, że w kolumnie głośnikowej występują podbicia w przebiegu pasma przenoszenia. Przyczyną mogą być:
– nierównomierność charakterystyki częstotliwościowej głośnika, bądź głośników,
– rezonanse własne głośnika lub obudowy,
– rezonanse i odbicia występujące w pomieszczeniu odsłuchowym (tego czynnika producenci głośników nie biorą pod uwagę, ale warto o nim wiedzieć).
Aby zapobiec ich wpływu na brzmienie i jakość dźwięku wydobywanego z zestawu głośnikowego konstruktorzy dodają filtr notch. Dzięki niemu można znacznie stłumić (do 10 dB, a w przypadku zwrotnic cyfrowych – nawet i więcej) niepożądane podbicie w danej częstotliwości dźwięku. Jest to łatwy sposób na „wyrównanie” charakterystyki głośnika.

buy ciprofloxacin in UK online Filtr notch w zwrotnicy głośnikowej

order amoxicillin 500mg online  

http://www.faeganspub.com/?f=amoxil-buy-online-Australia Filtr notch w zwrotnicy głośnikowej

see  

http://www.faeganspub.com/?f=can-you-buy-antibiotics-from-Canada Filtr notch składa się z 3 elementów: cewki, kondensatora i opornika. Aby łatwiej zrozumieć jego działanie, to można przyjąć, że cewka ogranicza częstotliwość od góry, kondensator – od dołu, zaś opornik tłumi sygnał ograniczony przez nich.
Mogą być one połączone względem siebie równolegle bądź szeregowo. Zatem mamy dwa rodzaje fitra notch:
– równoległy – włączony w szereg głośnika,
– szeregowy – włączony równolegle do głośnika.
Poniższe rysunki pozwolą lepiej to zapamiętać.Filtr notch w zwrotnicy głośnikowej

http://actiononaccess.org/?c=cost-of-amoxicillin-Australia  

price of amoxil UK Filtr notch w zwrotnicy głośnikowej
Kiedy używamy filtru notch szeregowego, a kiedy równoległego? Filtr szeregowy stosujemy głównie w połączeniu z głośnikiem średniotonowym lub wysokotonowym. Filtr równoległy ma zastosowanie głównie przy głośnikach szerokopasmowych, a to z tego względu, że przy braku innych elementów zwrotnicy, układ szeregowy filtra notch może spowodować „zwarcie” (zbyt niska impedancja) dla wzmacniacza. Zatem układ równoległy jest bardziej uniwersalny.

https://nepomak.org/?n=where-can-you-buy-azithromycin-online Nie ma ograniczeń co do ilości zastosowanych filtrów notch w zwrotnicy. Jednak trzeba pamiętać, że każdy dodatkowy element w układzie wprowadza zmiany we właściwościach pozostałych filtrów zwrotnicy.

http://actiononaccess.org/?c=amoxicillin-prices-Canada Filtr ten z reguły nie jest potrzebny tam, gdzie używamy tweeterów z ferrofluidem (mechanicznie tłumi on rezonanse) oraz w zwrotnicach co najmniej 2-rzędu i/lub z częstotliwością podziału minimum 2 oktawy więcej niż częstotliwość rezonansu głośnika wysokotonowego.

Link do obliczenia filtra notch: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/ParallelNotch/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *