Estelon X Diamond

Estońska firma Estelon jest młodym producentem kolumn głośnikowych, gdyż powstała w roku 2006. Z tego powodu jej oferta jest ograniczona tylko do kilku modeli, ale za to w klasie hi-end (i ich ceny również). Jej głównym konstruktorem, a zarazem założycielem jest Alfred Vassilkow, mający bogate, bo ponad 25-letnie doświadczeniem w projektowaniu zespołów głośnikowych.

Estelon X Diamond to model flagowy posiadający bardzo rzadko spotykany głośnik wysokotonowy z kopułką diamentową. Oczywiście, jak prawie każdy tweeter tej klasy, napędzany jest neodymowym układem magnetycznym, a całość zamknięta w stosownej puszce. Głośnik ten, jak i pozostałe w tej kolumnie głośnikowej, pochodzi z bogatego asortymentu firmy Accuton.

Głośnik średniotonowy to jednostka o średnicy 17 cm (7 cali) z membraną ceramiczną, z charakterystycznymi „oczami”. Są to wycięte i zaślepione innym materiałem otwory służące stłumieniu rezonansów w pobliżu 5 kHz. Także on napędzany jest magnesem neodymowym o średnicy 12 cm i pracuje w komorze zamkniętej. Oba te przetworniki umieszczono blisko siebie, na wysokości głowy siedzącego słuchacza.

 

 

 

Głośnik niskotonowy o średnicy 28 cm (11 cali) z neodymowym magnesem o średnicy 12 cm, jako jedyny, pracuje w obudowie bass-refleks. Jego cewkę nawinięto na karkasie tytanowym o średnicy 55 mm. I on posiada ceramiczną membranę, która, ze względu na wyjątkową delikatność, wymaga osłony przed palcami wścibskich użytkowników w postaci siatki.

Ciekawostką jest to, że wszystkie trzy głośniki podłączono w układzie 2,5-drożnym. To znaczy, że przetworniki średniotonowy i niskotonowy znajdują sie w jednym torze elektrycznym, przy czym średniotonowy filtrowany jest tylko „z góry” (filtr dolnoprzepustowy), a głośnik niskotonowy jest filtrowany również dolnoprzepustowo.

Wyrafinowany jest kształt obudowy kolumny Estelon. Piękne krzywizny nadają niesamowitą smukłość wizualną (co ma odźwierciedlenie w logotypie producenta), ale i też jednocześnie pozbawiło konstruktora problemów z rezonansami wewnętrznymi. Bo tylko spód i górna ścianka są równoległe. Takie wygięcia trudne byłyby do uzyskania tradycyjną metodą, to jest poprzez zastosowanie płyt MDF lub podobnych. Zatem producent poszedł o krok dalej i wykorzystał jako budulec kompozyt zawierający marmur (jak wiadomo marmur jest jednym z najlepszych naturalnych materiałów do budowania obudów kolumn głośnikowych), uzyskując obudowę o bardzo dobrych właściwościach mechniczno-akustycznych.

Z tyłu subtelnie zamontowano rurę bass-refleks oraz terminal z dwoma złączami.

 

Dane techniczne:

Typ: 3-głośnikowa, 2,5 drożna, bass-refleks
Głośnik niskotonowy: 1 szt., 11″ (280 mm) firmy Accuton, membrana ceramiczna, magnes neodymowy
Głośnik średniotonowy: 1 szt., 7″ (170 mm) firmy Accuton, membrana ceramiczna, magnes neodymowy
Głośnik wysokotonowy: 1szt., kopułka diamentowa o średnicy 1,2″ (30 mm), firmy Accuton, magnes neodymowy
Pasmo przenoszenia: 22 – 45 000 Hz
Efektywność: 88 dB/2,83V
Moc znamionowa: 200 W
Impedancja: 6 ohm (min. 3,8 ohm przy 70 Hz)
Okablowanie wewnętrzne: Kubala – Sosna
Wymiary (wys. x szer. głęb.): 1370 x 450 x 640 mm
Waga: 86 kg/szt.
Cena: ok. 65 000 USD/para

Strona producenta: http://www.estelon.com/