Epos K1

Firma Epos była do tej pory znana z produkcji zestawów Elan, które już opisywaliśmy na naszych stronach. W 2014 roku nastąpiły duże zmiany, zarówno na stanowisku dyrektora marki (Luke Creek – brand director), jak i w całej ofercie zestawów głośnikowych. Łatwo je teraz odróżnić od konkurencji dzięki charakterystycznej, podłużnej szczelinie tunelu bass-refleks. Wśród półkowych kolumn głośnikowych najlepiej oceniane i nagradzane są zgrabne monitory K1.

Są to niewielkie zestawy z dwoma przetwornikami. Głośnik wysokotonowy posiada tekstylną kopułkę o średnicy 1 cala (25 mm), która jest umieszczona w małej tubie. Cewka jest chłodzona ferrofluidem i pracuje w układzie magnesu neodymowego. Głośnik średnioniskotonowy zawiera membranę polipropylenową o średnicy 150 mm z mocno wypukłą nakładką przeciwpyłową, która ładnie komponuje się z pozostałymi elementami. Zwrotnica, jak to w Epos, zawiera niewiele elementów. Dla tweetera zastosowano filtr pierwszego rzędu, zaś dla głośnika średnioniskotonowego – filtr drugiego rzędu.

 

Epos K1

Obudowa Epos K1 zbudowana jest z płyt MDF i dostępna jest tylko w dwóch kolorach: czarny lub biały. Wewnątrz wzmocniono ją odpowiednimi wspornikami, by uniknąć rezonansów całej konstrukcji. Na przedniej ścianie, w dolnej części, znajduje się wspomniany już otwór wylotowy portu bass-refleks w kształcie poziomej szczeliny. Takie rozwiązanie producent nazwał High Velocity Slot Port (HVSP). Według Epos rozwiązanie takie ułatwia przepływ powietrza, a przy tym niweluje szum przemieszczającego się w nim powietrza, oraz wzmacnia brzmienie niskich częstotliwości. Opcjonalnie, firma oferuje maskownice mocowane do obudowy za pomocą magnesów, a także moduł Active-K, zmieniając tę pasywną kolumnę głośnikową w cyfrowe, aktywne monitory.

 

Dane techniczne:

Typ: 2-drożny, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka tekstylna 25 mm (1″)
Głośnik średnioniskotonowy: 1 szt., membrana polipropylenowa o średnicy 150 mm (6 cali)
Pasmo przenoszenia: 51 Hz – 30 kHz
Impedancja: 4 Ohmy
Moc znamionowa: 100 W
Efektywność: 88 dB przy 2.83V/1m
Wymiary (szer. x głęb. x wys.): 185 x 226 x 295 mm
Waga: 5,5 kg/szt.

 

Więcej informacji: http://www.eposltd.com/products/stand-mount-loudspeakers/k1/