Dynaudio Excite X14

Dynaudio to duński, znany od 35 lat, producent zestawów głośnikowych, który od niedawna nie jest już duński, lecz… chiński. W październiku 2014 roku firma GoerTek Inc. nabyła większościowe udziały Dynaudio, w ten sposób przejmując kontrolę nad nią. Czy i jak bardzo ta zmiana wpłynie na ofertę sprzętu nagłaśniającego to czas pokaże. Na razie możemy przyjrzeć się jednym z obecnie produkowanych modeli, niewielkiej kolumnie podstawkowej – Dynaudio Excite X14.

Ta najmniejsza z serii Excite konstrukcja zbiera wiele pozytywnych recenzji. Tajemnica tkwi w konstrukcji głośników. Przetwornik nisko-średniotonowy posiada membranę polipropylenową o średnicy 5,7 cala czyli 145 mm. Jego cewka, nawinięta na bardzo lekki, aluminiowy karkas, napędzana jest przez wyjątkowo duży układ magnetyczny.
Również w głośniku wysokotonowym zastosowano podobne rozwiązanie: miękka i bardzo lekka kopułka tekstylna o średnicy 25 mm oraz duży układ magnetyczny. Ta kopułka powstaje w opatentowanym procesie Precision Coating, którego tajemnicy strzeże producent.

Niewielka obudowa Dynaudio Excite X14 wykończona jest naturalnym formirem (palisander lub orzech) albo satynowym lakierem (białym lub czarnym).

 

Dynaudio Excite X14

 

W środku znajdują się dwa materiały tłumiące: na wewnątrznych bokach przymocowana jest gąbka, zaś pośrodku, luźno włożono wełnę syntetyczną. Na tylnej ściance umieszczono terminal z dwoma złączami, a nad nim tunel bass-refleks. Na wyposażeniu jest też maskownica, która przytrzymywana jest do obudowy dzięki ukrytym magnesom.

 

Dane techniczne:
Typ: 2-drożny, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułkowy, 25 mm (1″)
Głośnik średnio-niskotonowy: 1 szt., membrana polipropylenowa o średnicy 145 mm (5,7″)
Pasmo przenoszenia (±3dB): 50 Hz – 23 kHz
Efektywność (2,83 V/1 m): 85 dB
Impedancja: 8 Ohm
Moc wyjściowa: 150 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 170 x 285 x 255 mm
Ciężar: 6,5 kg

Cena: ok. 3990,00 zł za parę

Więcej informacji: http://www.dynaudio.com/int/home_loudspeaker_systems/excite/excite_x14.php