Dopasowanie kolumn i subwoofera

Dopasowanie kolumn i subwoofera

Właściwy dopasowanie kolumn głośnikowych oraz subwoofera to nieodzowny element przy zakupie sprzętu nagłaśniającego.

Kolumny głośnikowe muszą być podłączone do wzmacniacza, który przetwarza i wzmacnia dźwięk. Dlatego dokonując odpowiedniego doboru kolumn i subwoofera musisz pamiętać, aby parametry ich pracy dobrać w stosunku do parametrów amplitunera, który posiadasz lub kupujesz.

Impedancja znamionowa

Najważniejszym z nich jest impedancja znamionowa kolumn, wyrażana w omach [Ohm]. Jej wartość musi zawierać się w przedziale, który obsługuje amplituner. Jeżeli wartości będą niezgodne, urządzenia mogą ulec uszkodzeniu. Impedancja znamionowa kolumn może wynosić od 2 do 16 Ohm. Informację o impedancji znamionowej amplitunera znajdziesz w tylnej części jego obudowy lub w danych technicznych sprzętu.

 

Moc wzmacniacza

Kolejny parametr, na który musisz zwrócić uwagę, to zalecana moc wzmacniacza. Jest to zakres mocy znamionowej RMS, jaką powinien posiadać wzmacniacz w amplitunerze, aby w sposób optymalny wykorzystać kolumny. Jeżeli wynosi on na przykład od 30 do 150 W, oznacza to, że możesz wykorzystać amplituner o mocy znamionowej RMS 100 W na jedną kolumnę. Jest to parametr stosunkowo rzadko podawany przez producentów. Jeżeli nie znajdziesz go w danych technicznych, kieruj się mocą znamionową RMS dla każdej z kolumn. Wartość ta powinna być większą o 10–30% w stosunku do mocy znamionowej amplitunera, na przykład jeżeli amplituner ma moc znamionową RMS 50 W na kanał, to każda z kolumn może mieć moc znamionową RMS od 55 do 70W. Do takiego wzmacniacza nie ma sensu kupować kolumn o mocy znamionowej RMS 150 W, ponieważ nie wykorzystasz ich w pełni.

Często spotykaną informacją w danych technicznych podawanych przez producenta zestawu głośnikowego jest rekomendowana moc wzmacniacza. W ten sposób podawany jest przedział jego mocy wyjściowej jaki możemy stosować bezpiecznie dla tych kolumn.

Zatem prawidłowe dopasowanie kolumn i subwoofera to zapoznanie się z ich danymi technicznymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *