Castle Knight 2

Kolumna podstawkowa Castle Knight 2 to większy model półkowy z serii Knight, który został nagrodzony w 2010 roku przez czasopismo HiFi Choice. Zestaw ten jest wart uwagi choćby z tego względu, że jako jeden z nielicznych w swej klasie cenowej (ok. 2000 zł za parę) wykończony jest naturalnym fornirem impregnowanym woskiem (w 8 opcjach kolorystycznych), a nie imitacją upodabniającą do drewna. Te cienkie płaty drewna położone są tak, by w każdej parze kolumn głośnikowych obudowy stanowiły lustrzane odbicie, zgodnie z kształtem i rysunkiem słojów. Dodatkowo brzegi są bejcowane ciemniejszym kolorem. Cały ten proces wykańczania obudowy zajmuje 5 dni. Takie rozwiązanie ma jedną wadę: zbyt dobrze widoczne są tłuste plamy naszych (i nie naszych) palców. Dlatego producent do kompletu z kolumnami dodaje białe, bawełniane rękawiczki.

Głośnik wysokotonowy kolumny głośnikowej Castle Knight 2 ma membranę kopułkowo-pierścieniową o średnicy 25 mm, wykonaną z nasączanej jedwabnej plecionki. Na zewnątrz tej kopułki znajduje się pierścień z tego samego materiału, który powiększa powierzchnię drgającą, zarazem pełniąc rolę zawieszenia. Układ magnetyczny to mały neodym.

Głośnik nisko-średniotonowy, o średnicy 15 cm, posiada membranę z celulozy, napylaną od zewnątrz cienką warstwą węgla, tworzącą szorstką fakturę. W centrum znajduje się nakładka o kształcie korektora fazy, poprawiającym propagację fal akustycznych średnich tonów. Z tyłu kosza głośnika umieszczono w metalowym kubku układ magnetyczny oraz odwrotnie spolaryzowany pierścień ferrytowy, w celu dobrego zekranowania. Tam też znajduje się kanał służący do chłodzenia cewki drgającej.

Z tyłu obudowy tej kolumny głośnikowej umieszczono kanał bass-refleks o średnicy 4 cm oraz podwójne złocony terminal umożliwiający podłączenie kolumn w bi-wiringu lub ich zasilanie w konfiguracji bi-ampingu.

Dane techniczne:

Typ: 2-drożny, bass reflex
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., 25 mm, jedwabna kopułka
Głośnik średnio-niskotonowy: 1 szt., 150 mm, papierowa membrana
Pasmo przenoszenia (-6dB): 42 Hz – 24 kHz
Efektywność: 90 dB
Impendancja: 8 Ohm
Rekomendowana moc wzmacniacza: 15 – 125 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 380 x 200 x 335 mm
Waga: 7,85 kg

Więcej informacji: http://www.castle.uk.com/