Cabasse L’Ocean

Założona w 1950 roku przez Georges Cabasse, francuska firma Cabasse, oferuje dość niezwykłą linię kolumn głośnikowych o kulistej obudowie w stylu Worlds. Zachwycają wyglądem, dźwiękiem, podkreślają status społeczny właściciela i przerażają ceną. Jedną z nich jest kolumna głośnikowa L’Ocean (w cenie: 399 999 zł/para), która obok flagowego modelu La Sphere (w cenie: 549 999 zł za parę), należy do gamy Artis, będącej ścisłą czołówką produktów klasy Hi-End.

Powstały one dzięki współpracy pomiędzy Cabasse i jej spółką-matką Canon Europe, która dostarczyła know-how w zakresie cyfrowego przetwarzania sygnałów użytego zarówno w końcówkach mocy, jak i w samym kontrolerze, pełniącym również rolę przedwzmacniacza.

Kolumna Cabasse L’Ocean jest czterodrożna i wyposażona w cztery wzmacniacze klasy D, czyli po jednym na każdy głośnik. Głośnik niskotonowy o średnicy 38 cm, którego membrana ma strukturę plastra miodu. Głośniki nisko-średniotonowy, średnio-wysokotonowy i wysokotonowy tworzą jeden, trójdrożny, koaxialny przetwornik TC23.

Cabasse L’Ocean

W podstawie każdej kolumny głośnikowej znajdują się 4 w pełni cyfrowe końcówki mocy:
– 250 W dla tweetera,
– po 500W dla głośników średniotonowych,
– 1000 W dla przetwornika niskotonowego.

Cabasse L’Ocean

Wzmacniacze z obu zestawów głosnikowych połączone są z kontrolerem CRCS (Cabasse Room Compensation System) wyposażonym w DAP (Digital Adaptive Preamplifier), czyli sterownik, który, za pomocą dołączonego mikrofonu pomiarowego automatycznie dopasowuje odpowiedzi głośników do akustyki pomieszczenia. Wszystkie te systemy zapewniają pełną dopasowanie akustyczne kolumn Cabasse do pokoju, w którym znajduję sie słuchacz. Cyfrowy sygnał audio przez całą swoją drogę jest przetwarzany w tej właśnie postaci. Natomiast sygnał analogowy przed wzmacniaczami jest digitalizowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu sygnał audio pozbawiony jest zniekształceń do poziomu ciśnienie akustyczne wynoszącego 117 dB.

Sterownik wzmacniaczy Cabasse jest wyposażony w wejścia cyfrowe: 2 x SPDIF, 1 x AES-EBU, 2 x coaxial oraz analogowe: 2 x RCA, 2 x XLR.

Cabasse L’Ocean

 

 

Dane techniczne:
Typ: 4-drożna, układ SCS (Spatially Coherent System), aktywna
Głośnik niskotonowy: 1 szt., membrana o średnicy 38 cm
Głośniki średniotonowy oraz wysokotonowy: przetwornik TC23 triaxial – koaxialny (współosiowy) układ trzech głośników
Pasmo przenoszenia: 28 – 27 000 Hz
Częstotliwość podziału: 175 Hz / 1,830 Hz
Wzmacniacze: 4 szt., klasy D, o mocach od 250 do 1000W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 128 x 51 x 61 cm
Ciężar: 80 kg
Wykończenie: biały lub czarny lakier fortepianowy

Więcej informacji: http://www.cabasse.com/en/collection/stereo-hi-fi/locean-en/