Bowers & Wilkins HTM4 Diamond

Firma Bowers & Wilkins, znana wielu audiofilom pod skrótem B&W, w swej ofercie ma nie tylko słynnego Nautilusa, ale i bardzo udane modele serii 800. W ramach tej rodziny znajdziemy dwa głośniki centralne (HTM2 oraz HTM4)  przeznaczone do systemów kina domowego. Ten mniejszy opisujemy poniżej, bo jest to ciekawa konstrukcja.


Pośrodku, między dwoma tunelami bass-refleks, umieszczono głośnik średnio-niskotonowy z membraną o średnicy 165 mm z Kevlaru. Materiał ten jest właściwie wizytówką Bowers & Wilkins, gdyż od 1974 roku stosuje on w swoich przetwornikach. Przed montażem tkanina ta przechodzi odpowiedni proces: najpierw impregnowana jest żywicą usztywniającą, by nadać odpowiedni kształt stożka. Następnie nakłada się powłokę polimerową, która uszczelnia włókna i zwiększa jej właściwości tłumiące. Taka membrana posiada niezwykle niskie zniekształcenia harmoniczne średnich tonów. A propo, B&W jest bodajże jedyną firmą, która w specyfikacji swoich produktów podaje dane o tych zniekształceniach.

 

Bowers & Wilkins HTM4 Diamond

Głośnik wysokotonowy to tradycyjna, diamentowa kopułka wykorzystująca strukturę quad-magnet i umieszczona w falowodzie. Oczywiście, również w HTM4 tweeter zamontowano go w sposób charakterystyczny dla tej serii, czyli na obudowie, jako indywidualny moduł.

Do tego zestawu można dokupić masywny stand. Za to czarna maskownica w HTM4 jest dodawana standardowo. Do podłączenia z wzmacniaczem służy terminal z poczwórnym złączem z tyłu obudowy. Wykończenie dostępne jest w 3 kolorach: Rosenut, Cherrywood oraz czarny lakier fortepianowy.

Bowers & Wilkins HTM4 Diamond

 

Dane techniczne:

Typ: 2-drożny, bass-refleks
Głośnik średnio-niskotonowy: 1 szt., membrana z Kevlaru o średnicy 165 mm (6,5″), magnes neodymowy
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka diamentowa 25 mm (1″)
Pasmo przenoszenia (przy -6dB): 42 Hz – 33 kHz
Skuteczność: 88 dB przy 2,83V/1m
Impedancja: 8 Ohm
Zniekształcenia harmoniczne: 2-ga i 3-cia harmoniczna (90 dB/1m): <1% przy 100Hz – 22kHz oraz <0.5% przy 150Hz -20kHz
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 4 kHz
Rekomendowana moc wzmacniacza: 50 – 120 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 279 x 486 x 287 mm
Ciężar: 12,5 kg

 

Więcej informacji: http://www.bowers-wilkins.com/Speakers/Home_Audio/800_Series_Diamond/HTM4-Diamond.html