Bowers & Wilkins 683 S2

Niedawno Bowers & Wilkins pokazał nowszą wersję kolumny 683, która wchodzi w skład serii 600. Jest to wolnostojąca, trójdrożna konstrukcja z charakterystycznym głośnikiem z membraną kewlarową, ale zawiera też ciekawe rozwiązania techniczne. Niskie tony generowane są przez dwa głośniki z membranami aluminiowymi w układzie Dual Layer o średnicy 6,5 cala (165 mm). Technologia Dual Layer polega na zastosowaniu cienkiej, aluminiowej kopuły oraz grubszego zewnętrznego pierścienia z tego samego materiału. A przy okazji nadaje one zestawowi ładny, nowoczesny wygląd. Powyżej nich znajduje się klasyczny głośnik średniotonowy, ze wspomnianą wcześniej membraną z Kevlaru o sporej wielkości – 150 mm (6 cali). W nim zamontowano korektor fazowy oraz, zamiast tradycyjnego, gumowego zawieszenia – piankowe FST (Fixed Suspension Transducer), które wpływa na obniżenie zniekształceń.

Najwięcej zmian dokonano w głośniku wysokotonowym. Technologia Decoupled Double Dome umożliwia stłumienie drgań obudowy tweetera na jego aluminiową membranę poprzez użycie materiału o konsystencji żelu. Druga zmiana to falowód zamontowany z tyłu tego głośnika. Umieszczony w nim materiał tłumiący oraz budowa w kształcie zwężającej się rurki niwelują zakłócenia spowodowane odbijaniem się wewnątrz fal dźwiękowych. Nie jest to nowość, gdyż takie rozwiązanie firma Bowers & Wilkins stosuje od lat, choćby w słynnym modelu Nautilus, ale jest potwierdzeniem, że technologie z kolumn głośnikowych klasy najwyższej z czasem przechodzą do tańszych zestawów.

 

Bowers & Wilkins 683 S2

 

Z przodu kolumny, pod głośnikami, zamontowano sporej wielkości tunel bass-refleks, tzw. Flow Port, z licznymi drobnymi wgłębieniami. Z tyłu obudowy znajduje się terminal z czterema złączami w kolorze złotym pozwalające na podłączenie w układzie bi-wiring. Kolumna Bowers & Wilkins 683 S2 dostępna jest w tylko dwóch wersjach kolorystycznych: ciemny jesion (Black Ash) i biały. Do każdego egzemplarza producent dodaje kauczukowe nóżki oraz kolce. Opcjonalnie zaś cokół.

 

Bowers & Wilkins 683 S2

 

W ubiegłym roku model Bowers & Wilkins 683 S2 został uhonorowany prestiżową nagrodą brytyjskiego magazynu „What Hi-Fi”, zdobywając tytuł najlepszego zestawu wolnostojącego w swoim przedziale cenowym: http://www.whathifi.com/bw/683-s2/review

 

Dane techniczne:

Typ: 3-drożny, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., kopułka aluminiowa o średnicy 25 mm
Głośnik średniotonowy: 1 szt., membrana z Kevlaru o średnicy 150 mm
Głośnik niskotonowy: 2 szt., membrana aluminiowa o średnicy 165 mm
Pasmo przenoszenia: 30 Hz – 50 kHz (przy ± 6 dB), 52 Hz – 22 kHz (przy ± 3 dB)
Impedancja: 8 Ohmów
Skuteczność (2,83V/1m): 89 dB
Rekomendowana moc wzmacniacza: 25 – 200 W
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 400 Hz, 4 kHz
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 985 x 190 x 364 mm
Ciężar: 27,2 kg/szt.