Boenicke W8

Myśląc o producentach zestawów głośnikowych mamy w głowie wyobrażenie, że zatrudniają oni zastępy inżynierów, którzy w dużych halach składają poszczególne modele. Jednak jak bardzo może to być mylące obrazuje przykład firmy Boenicke Audio, która składa z… jednego pracownika, Svena Boenicke. Ten szwajcarski konstruktor i producent od 13 lat wytwarza kolumny głośnikowe, dystrybuując je na całym świecie.

Jego model Boenicke W8 to 3-drożna kolumna podłogowa, wykonywana ręcznie, do budowy której użyto litego drewna. Zresztą ta cecha obudowy jest charakterystycznym elementem pozostałych produktów. Konstrukcja została tak zaprojektowana, by była sztywna, pozbawiona wewnętrznych rezonansów, a każdy przetwornik pracował w niezależnej komorze  akustycznej o owalnym kształcie.

Boenicke W8

Boenicke W8

Jako głośnik niskotonowy pracuje woofer o średnicy membrany 165 mm, umieszczony na bocznej ściance, który jest podłączony bezpośrednio do terminala, bez zwrotnicy. Jego komora wraz z tunelem bass-refleks została zestrojona na częstoliwość 28Hz.

Z przodu kolumny znajdują się 2 głośniki: na górze przetwornik szerokopasmowy z metalową membraną o średnicy 75 mm. Generuje on tony wysokie oraz te w górnym przedziale średnicy dzięki zwrotnicy pierwszego rzędu. Poniżej niego zamontowano średnio-niskotonowy głośnik z membraną papierową o średnicy 100 mm. Jest on nieco zmodyfikowany przez firmę Boenicke – korektor fazy wykonywany jest z drewna jabłoni, zaś do układu magnetycznego przyklejany jest stożek z drewna klonu. Daje to sporą poprawę jakościową brzmienia. I także ten głośnik jest filtrowany przez układ 1. rzędu, tym razem dolnoprzepustowy.

Dla uprzestrzennienia dźwięku, z tyłu kolumny montowany jest dodatkowy tweeter. Całe okablowanie wykonano przewodem o konstrukcji licowej z jedwabną izolacją, a terminal – z gniazd WBT NextGen. Kolumny Boenicke W8 stoją na specjalnie zaprojektowanych podstawkach SwingBase, które są wykonane z metalu.

 

Boenicke W8

Ten model jest dostępny w trzech wersjach: podstawowej oraz dwie ztuningowane – SE i SE+. Różnica polega na użyciu dodatkowych elementów dostrajających i poprawiających brzmienie.

 

Dane techniczne:
Typ: 3-drożny, bass-refleks
Głośnik wysokotonowy: 1 szt., umieszczony z tyłu kolumny
Głośnik wysoko-średniotonowy: 1 szt., przetwornik szerokopasmowy, membrana metalowa o średnicy 75 mm (3,0″)
Głośnik średnio-niskotonowy: 1 szt., membrana papierowa o średnicy 100 mm (4,0″)
Głośnik niskotonowy: 1 szt., membrana o średnicy 165 mm (6,5″)
Efektywność (1W/1 m): 87 dB
Impedancja: 4 Ohm
Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 776 x 114 x 260 mm
Ciężar: 10,5 kg
Wykończenie: w kolorze czereśni, orzecha, dębu oraz jesionu

Cena: ok. 25 900,00 zł za parę

Więcej informacji: http://boenicke-audio.ch/w8_c/