Bang & Olufsen BeoLab 5

Kolumny głośnikowe BeoLab 5 duńskiej firmy Bang & Olufsen to kwintesencja elegancji i nietypowości, oferując zarazem wysokiej jakości dźwięki. Zaprojektowane przez Davida Lewisa wykorzystują innowacyjne rozwiązanie Acoustic Lens Technology (ALT), które pozwala na słuchanie dźwięków z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Horyzontalne rozproszenie dźwięku w zakresie 180° umożliwia idealny odbiór i słyszalność.

Zbudowana jest ze stożka wykonanego z materiału kompozytowego i pokrytego tkaniną w kolorze czarnym lub białym. W nim znajdują się dwa przetworniki basowe (jeden 15-calowy i jeden 6,5-calowy). Zaś głośniki średniotonowy i wysokotonowy zostały umieszczone w dyskach eliptycznych. Każdy z tych czterech jednostek wewnętrznych głośników ma swój własny wzmacniacz ICEpower (po 1000 W dla obu głośników basowych oraz po 250 W dla pozostałych), co w sumie daje 2500 watów mocy na zestaw.

 

Bang & Olufsen BeoLab 5

 

Każdy z głośników BeoLab 5 wyposażony jest w opatentowany przez Bang & Olufsen system adaptacji do otoczenia – Adaptive Bass Control (ABC). Nowoczesna technologia ABC automatycznie analizuje parametry pomieszczenia: umiejscowienie w nim, materiał ścian i podłogi, dodatkowe wyposażenie wnętrza, w tym także pozycję dodatkowych głośników BeoLab 5.

Każda kolumna głośnikowa BeoLab 5 Bang & Olufsen waży 61 kg i oferuje łączność za pomocą dwóch wejść głośnikowych, jedno wejście phono, dwa wejścia cyfrowe SPDIF i jeden port RS-232 do obsługi i aktualizacji oprogramowania. Całość jest sterowane poprzez zdalnego pilota.

 

Dane techniczne:

Typ: obudowa zamknięta, 5/29 litrów
Głośnik wysokotonowy: 1,8 cm
Głośnik średniotonowy: 7,6 cm
Głośnik nisko-średniotonowy: 16,5 cm
Głośnik niskotonowy: 38 cm

Wzmacniacze:
– głośnika wysokotonowego: 250W Class D ICEPower®
– głośnika średniotonowego: 250W Class D ICEPower®
– głośnika nisko-średniotonowego: 1000W Class D ICEPower®
– głośnika niskotonowego: 1000W Class D ICEPower®

Pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 kHz
Procesor DSP: 32-bit floating point 180 MFLOPS, 512k byte Flash-ROM
Wejścia: 2 x PowerLink, Phono (line), 2 x Digital SPDIF
Wymiary (wys. x średn.): 97 x 49 cm
Waga: 61 kg