Axiom M80

Firma Axiom to u nas mało znany producent zespołów głośnikowych. Może dlatego, że pochodzi z odległej Kanady. A jest ona warta bliższego zainteresowania, gdyż ma bogata ofertę produktów, łącznie z rozbudowanymi systemami kina domowego. A wszystko to w ładnym designie, w którym wyróżniają się aluminiowe membrany głośników.

Jednym z najbardziej znanych modeli jest kolumna podłogowa Axiom M80, która w przeciwieństwie do większości firm, ma swoją kontynuację w kolejnych wersjach. Obecnie jest to, według producenta, czwarta wersja (choć niektóre źródła podawają, że to trzecia).

 

Jest to konstrukcja 3-drożna, z podwójnymi głośnikami niskotonowymi (o średnicy 6,5 cala), z dwoma średniotonowymi, również z membranami aluminiowymi o średnicy 5,25″ oraz bliźniaczymi, 1-calowymi, z tytanowymi kopułkami,  głośnikami wysokotonowymi. Co nam daje w parze 12 głośników o mocy 400 W (w szczycie 800 W). Na dodatek posiada aż 3 tunele bass-reflex: jeden z przodu i dwa w tylnej ściance.

Axiom M80

 

Axiom M80

 

Za to obudowa to już nie jest majstersztyk. Prosta skrzynia z płyt MDF, ale z realistycznie wyglądającą okleiną. I na pewno nie jest to fornir, lecz winyl.
Ale konstruktorzy wzięli pod uwagę to, żeby ograniczyć ilość powierzchni równoległych – kolumna jest wyraźnie szersza z przodu. Dzięki temu ściany boczne nie są równoległe, co minimalizuje fale stojące wewnątrz tego zestawu głośnikowego.

Niezwykłe jest to, że Axiom oficjalnie udostępnia wykres pasma przenoszenia. Niby każdy producent dokonuje pomiarów swoich produktów, lecz mało który chce to ujawniać w postaci bardziej profesjonalnych wykresów. Poniżej owa grafika tejże kolumny głośnikowej.

Axiom M80

 

Dane techniczne:
Typ: 3-drożny, bas-refleks
Głośnik niskotonowy: 2 szt, membrana aluminiowa o średnicy 6,5 cala (170 mm)
Głośnik sredniotonowy: 2 szt, membrana aluminiowa o średnicy 5,25 cala (130 mm)
Głośnik wysokotonowy: 2 szt, kopułka tytanowa o średnicy 25 mm
Pasmo przenoszenia +/-3dB (Hz): 31 Hz – 20 kHz
Impedancja: 4 Ohmy
Efektywność (1W/1m): 92 dB
Częstotliwość podziału zwrotnicy: 160 Hz oraz 2,3 kHz
Rekomendowana moc wzmacniacza: 10 – 400 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.):  1003 x 235 x 432 mm
Waga: 26 kg/szt.

Więcej informacji o tym producencie: http://www.axiomaudio.com/index