Acoustic Zen Crescendo Mark II

Nawiązując do naszego artykułu o linii transmisyjnej w kolumnach głośnikowych przedstawiamy kolejnego producenta, który korzysta z takiego rozwiązania w swoich produktach. Firma Acoustic Zen Technologies została założona w 2000 roku przez legendarnego inżyniera specjalizującego się w projektowaniu zestawów głośnikowych, Roberta Lee . Od samego początku jej celem było zbadanie akustycznych właściwości linii transmisyjnej i jej wpływu na brzmienie zestawów. Powstałe w wyniku tego projekty zapewniają precyzyjną muzykalność, nadzwyczajną dynamikę i dokładność sceny dźwiękowej w domowych systemach nagłaśniających.

Najbardziej znanym modelem tego producenta jest Acoustic Zen Crescendo Mark II. To trójdrożna kolumna podłogowa zawierająca 5 przetworników. Dwa głośniki niskotonowe z membraną o średnicy 8 cali współpracują z linią transmisyjną. Posiadają one krótkie cewki, tzw. „underhung„, dzięki temu nawet przy dużych wychyleniach membrany, w przeciwieństwie do tradycyjnych – „overhung„, ich krańce nie wychodzą poza układ magnetyczny i całą długością znajdują się w jego polu. A i jej ciężar jest mniejszy, więc łatwiej reaguje na zmiany sygnału. Przetworniki tonów średnich to 2 głośniki z 5-calowymi membranami, również z cewkami typu „underhung”. Wraz z tweeterem pracują one w układzie D’Appolito. Ten ostatni to zespół ze wstęgą o długości 50 mm i zewnętrzną tubą.

 

Acoustic Zen Crescendo Mark II

 

Pięknie wykonana obudowa Acoustic Zen Crescendo Mark II jest zakrzywiona ku tyłowi, by w ten sposób zredukować jej rezonanse. Pomagają jej w tym wewnętrzne przegrody, które tworzą zarazem wspomnianą linię transmisyjną. Dostępne są 3 kolory wykończenia: Piano Black, Maple Burl i Walnut, ale w każdym przypadku przód wypełniają płyty koloru czarnego i ogromny, owalny otwór wylotowy kanału na spodzie.

 

Dane techniczne:
Typ: 3-drożny z linią transmisyjną
Głośnik wysokotonowy: 1 szt. ze wstęgą o długości 50 mm
Głośnik średniotonowy: 2 szt.,  membrana o średnicy 130 mm (5 cali)
Głośnik niskotonowy: 2 szt.,  membrana o średnicy 8″ (200 mm)
Pasmo przenoszenia (+/- 3 dB): 20 Hz – 30 kHz
Impedancja: 6 Ohmów
Skuteczność: 90 dB
Rekomendowana moc wzmacniacza: 50 – 200 W
Wymiary (wys.x szer. x głęb.): 1270 x 279 x 432 mm
Waga: 62,5 kg/szt.

 

Strona producenta: http://www.acousticzen.com